Var är kritikerna?
”Swenox behöver nyanställa 200” stod det på SN:s förstasida den 3/7. Därmed befäster Swenox sin ställning som Nyköpings största privata arbetsgivare.
Vi minns hur illa ute Swenox var förra året, men en ny huvudägare gick in och räddade företaget. Villkoret var att hyresavtalet kortades till fyra år i stället för 20. Det gick kommunen klokt nog med på.
Men var är nu alla kritiker som inte tyckte att hyresavtalet skulle ändras? Hade det varit bättre att Nyköpings största ungdomsarbetsgivare gått i konkurs i stället? Vad säger ni till alla de ungdomar som idag jobbar på Swenox i stället för att gå på socialbidrag?
Jag tror att var och en begriper att det hade kostat skattebetalarna många kronor. Politikerna förstod detta och godkände därför ändringen i hyresavtalet.
Tack och lov togs inte kritikerna på något som helst allvar och i dag har vi facit. 650 personer jobbar i dag på Swenox och om några år ytterligare 200 varav många nyutexaminerade ungdomar. Tack Swenox!































