Länstrafiken, snälla!
Att Oxelösundsbussarna inte håller tiderna är något man vant sig vid som flitig pendlare men bussen den 27 juli tar priset. Efter att ha stått och väntat i närmare 35 minuter vid min hållplats så anländer en buss som visar sig vara den buss som ska gå 15:30 ifrån samma hållplats vid just tiden 15:30.
Så långt allt väl eller ja som förväntat, blir väl något sen till jobbet dock. Nå det som upprör mig är det att vid första hållplatsen på Arnöleden blir bussen jag åker på omkörd av 15-bussen.
Om ansvariga skulle kunna förklara för mig hur detta fenomen är möjligt, eller om jag för den delen har förstått situationen fel och kan få mer information skulle det vara uppskattat
Oavsett vilket skulle en omutvärdering av linjen 715 vara på sin plats då det inte är rimligt att förvänta sig förseningar i den utbreddning man nu gör.
Svar uppskattas och hoppas på att något faktiskt händer nu.































