Monopolet är framtiden
Relaterat
Svar till Louis, Marcus, Alle, Carro , SN 29/10.
Grunderna i svensk alkoholpolitik är tillgänglighet och pris. Det handlar om att minska de negativa konsekvenserna av alkohol. Som till exempel, missbruk och beroende, sjukdomar, våld eller att barn far illa av vuxnas alkoholkonsumtion. Den samlade forskningen i världen visar att det är de två enskilt viktigaste faktorer att jobba med.
I Sverige vet vi att om man avskaffar monopolet så kommer alkoholkonsumtionen stiga med minst 30 procent, det skulle bland annat leda till ungefär 1 400 fler dödsfall och 16 000 fler misshandelsfall per år.
Jag tror inte heller att de 380 000 barn som växer upp i miljöer där det konsumeras så mycket alkohol att det får sociala och ekonomiska konsekvenser skulle bli tryggare av en ökad alkoholkonsumtion. Av dessa skäl så är jag liksom många andra svenskar för en fortsatt restriktiv alkoholpolitik, vi vet att stödet hos svenska folket för vårt monopol ökar och har aldrig varit så stort som i dag.
Vi ser också en tydlig trend där flera länder sneglar på den nordiska modellen av alkoholpolitik och börjar införa mer restriktiva åtgärder, då ska inte Sverige välja att gå bakåt. Dessutom är jag för Systembolaget av kvalitetsskäl. Ingen butik kommer att kunna erbjuda ett så bra sortiment som vi i dag har på Systembolaget.
Anders Karlsson
































