"Nyköpings miljöparti - med makt utan mål"
Efter 2006 års val blev miljöpartiet i Nyköping vågmästare. Socialdemokraterna och vänstern fick cirka tusen röster mer än de fyra allianspartierna, men miljöpartiets väg avgjorde. Miljöpartisterna valde högern och krönte Jan Carle till kommunens politiske ledare.
Miljöpartiet hyllar i sitt program principer som social rättvisa, medborgarinflytande, jämlikhet, demokrati och klokt resursnyttjande. Den grundläggande frågan inför årets val blir följaktligen: Vad har miljöpartisterna gjort med sin mycket stora makt?
Svaret är tyvärr enkelt och själlöst: De har lojalt gått den väg Moderaterna pekat ut.
Bara en av MP:s fullmäktigeledamöter vägrade att sälja sin själ. Gunilla Lysell lämnade efter en tid partiet utan grön profil och har sedan dess agerat som fristående röst, som en ”äkta miljöpartist”, i kommunfullmäktige och ofta röstat med socialdemokraterna och vänstern.
Uppgifter de senaste dagarna talar dock om att Lysell har återgått till Leif Larssons fålla. Jag undrar vem som betalt det högsta priset?
Låt oss se på den meritlista som Nyköpings miljöparti med kommunalrådet Leif Larsson i spetsen ska visa upp för väljarna i höstens val:
{Under en lång tid gick MP emot båtbottentvätt, för att till slut, för skam skull, tillstyrka.
{MP röstade emot att stärka kvinnojouren MIRA och röstade för att avsluta avtalet och sätta ut MIRA till offentlig upphandling och på det sättet riskera att bryta sönder jourens arbete och hela existens.
{Träffpunkten, fristaden och tryggheten för många av kommunens sämst lottade medborgare, fann MP ingen anledning att fortsätta att stödja.
{Träffen valde MP att sälja ut i stället för att vara med och omvandla till ett levande center för folkrörelser och mångkultur.
{MP fattade beslut att sälja NK-villan, men tvingades backa på grund av den starka folkopinionen mot tilltaget.
{MP sålde delar av fritidsområdet Svärdsklova.
{MP lovade arbeta för biogasbussar i avtalet med Länstrafiken, av det blev det intet, bara mer koldioxid.
{MP såg på när miljövänliga nya sopbilar blev dieselbilar.
Men rätt ska vara rätt. Miljöpartisterna har sett till att det finns laddningsstolpar för elbilar i kommunen. Dessutom har de medverkat till att installera solceller på Gripenskolans tak.
I förra årets miljöbokslut för Nyköpings kommun var det mycket gott om ”sura gubbar” (negativa miljösymboler) i värderingarna. Blir nästa miljöbokslut lika surt?
Att snubbla i hanteringen må vara alla förlåtet, men visst fanns det utrymme för höjda ögonbryn när MP-ledamöterna Lena Stammel Nyambi och Claes Buskas i fullmäktige 8 februari godkände en förlängning av marknadsföringsavtalet med Ryanair, trots att MP-ledaren Leif Larsson hade markerat sin ovilja mot avtalet genom att avstå från att delta i beslutet i kommunstyrelsen. Ansiktsuttrycket hos nämnde Larsson, där han satt på läktaren och betraktade hanteringen, gav möjlighet till många tolkningar. Stammel Nyambi och Buskas lämnade senare in en reservation, mot det beslut de själva deltagit i.
Det ska bli mycket intressant att följa MP-ledamöternas agerande i kommande fullmäktige när Nyköpingshems beslut att omvandla/sälja en av sina mest prisvärda fastigheter till bostadsrätter kommer upp till fastställande. Leif Larsson röstade i kommunstyrelsen, utan kommentar, ja till försäljningen.
Ulf-Göran Widqvist (S)
författare och småföretagare




































Senaste kommentarerna:
Skrivet 27 feb 2010 11:30 Johan Schenström (M) (Ej registrerad)
Jag läser Ulf-Göran Widqvists krönikor med stort intresse. Visserligen intar vi ofta olika ståndpunkter i partipolitiska frågor, men Widqvist är en god stilist och kan argumentera för sin syn i olika frågor.
I den här krönikan gör han sig skyldig till minst en felaktig historiebeskrivning. Det som hände på fullmäktigesammanträdet i februari, vara att Lena Stammel Nyambi och Claes Buskas röstade mot en socialdemokratisk tilläggsproposition rörande marknadsföringsavtalet med Ryanair. På inget sätt betyder det att de avvikit från MP:s öppet deklarerade inställning i grundfrågan, något som dessutom understryks av deras inlämnade reservation.
Skrivet 28 feb 2010 13:24 Johan Schenström (M) (Ej registrerad)
Tilläggsyrkande ska det vara.
Skrivet 28 feb 2010 14:45 Trött på gnäll (Ej registrerad)
Surt sa räven - verkar som att Widqvist precis som socialdemokrater i allmänhet blir irriterade när deras politik inte följs, som att den vore den enda riktiga och sanna vägen. Dock glömmer Widqvist att medborgarna röstade bort socialdemokraterna 2006. Denna mandatperiod har framför allt varit viktigt för sossarna att visa vad de går för - detta tycker jag inte att de gör när de gnäller på vågmästarpartiet. Miljöpartiet har visat att de är ett parti att lita på - ett parti som håller ett samarbetsavtal. Min fråga till widqvist är - vad har sossarna i Nyköping gjort under denna mandatperiod förutom att sitta med armarna i kors och gnälla på alliansen? Vågar Widqvist utvärdera sitt eget partis arbete sen valet 2006?
Skrivet 1 mar 2010 08:34 Urban Granström (Ej registrerad)
Till "Tröt på gnäll" som just gnäller. Du följer tydligen inte med i den lokala politiken. Vi har gjort allt annat än gnällt under de snart fyra åren vi suttit i opposition. Vi har lagt en lång rad motioner varav vi fått igenom anläggandet av båttvätt, anläggande av nya konstgräsplaner, utredning av parkeringssituationen i centrala Nyköping.
Vi har lagt hundra förslag för att förbättra Nyköping där vi visar på vad vi skulle gjort om vi suttit i majoritet. Man behöver inte tycka att vi lagt bra förslag men vi har varit konstruktiva.
Skulle vara intressant att veta vem det är som är trött på gnäll. Jag är det åtminstone.