Sök på www.sn.se

Söndag 1 augusti 2010

Ledare

Publicerad 26 juli 2007 Uppdaterad 5 maj 2009
Textstorlek 1 2 3

KRÖNIKA: Att dra för stora slutsatser

Relaterat

För några dagar sedan publicerade nyhetsbyrån TT en artikel om att läsk ökar risken för fetma och ­diabetes. TT har dock missuppfattat den forskningsrapport som ligger till grund för artikeln. Forskarna har funnit att ­personer som dricker mycket läsk oftare har diabetes eller problem med fetma och hjärt- och kärlsjukdomar, samt att situationen var likadan bland de som drack vanlig läsk och de som drack lightläsk.
American Heart Association, som tagit fram rapporten,­ skriver faktiskt i rapporten att ”[e]ftersom detta är en ­observationsstudie så är det viktigt att notera att studien inte påvisar att läsk bidrar till en ökad risk för hjärtsjukdomar”. En möjlig förklaring som ges är att personer som dricker mycket läsk oftare äter snabbmat och är mindre ­fysiskt aktiva. Då spelar det ingen roll om man dricker vanlig läsk eller lightläsk; förutsättningarna för fetma och hjärtsjukdomar finns där i alla fall.

En annan forskningsnyhet som fått uppmärksamhet i medierna är en undersökning som visar att feta människor­ ofta har feta vänner, syskon och partner. Sydsvenskan går på hårt och säger att ”Feta vänner kan göra dig över­viktig”. Det skulle innebära att om man som smal blir vän med ­någon som är fet, så är risken enligt Sydsvenskan 57 ­procent att man själv blir fet inom kort. Det är att dra ­alldeles för stora slutsatser av ett enkelt samband, ­eller ­korrelation. Feta människor umgås i högre grad med ­andra som är feta, och smala människor umgås mer med ­andra som är smala. Vi umgås oftare med människor som är ­ganska lika oss själva helt enkelt.
Att man hittar en korrelation mellan två olika företeelser­ betyder inte att den ena företeelsen orsakar den andra, att kausalitet föreligger. För att kunna ta reda på vad som ­orsakar vad när ett samband finns, krävs att man tittar bortom den statistik man har. Finns det ett annat fenomen som skulle kunna förklara det man har observerat? Vilket är det som påverkar vad egentligen?
Om jag vaknar upp en morgon med skor på fötterna och tung huvudvärk så kanske jag skulle kunna förledas att tro – eftersom jag normalt sett sover utan skor och vaknar utan huvudvärk – att huvudvärk orsakas av att sova med skorna på. I själva verket är det antagligen någon annan anledning, som att jag kanske har festat för mycket kvällen innan.

Innehåll



Annat innehåll

Ledarredaktionen

Södermanlands Nyheter skiljer på nyheter och åsikter. Ledarredaktionen delar Centerpartiets grundvärderingar, men publicerar också debattartiklar och krönikor med andra politiska åsikter.

Ordet fritt

Skriv till Ordet fritt

Insändarsidan i Södermanlands Nyheter är öppen för dig. Skicka in din text via www.sn.se. Välj att skriva under eget namn eller under pseudonym. Du som skriver under eget namn får skriva längre insändare.

Senaste nytt - inrikes och utrikes

Guiden

Din guide till kultur och nöjen

Här hittar du SN:s kalendarium.

maj | junijuli utställningar

NYHETSTIPS

Bild

Tipsa om nyheter

SKRIV DIREKT Klicka här

MEJLA redaktion@sn.se

SKICKA SMS till 720 01 inled med SN TIPS

SKICKA MMS till 720 01 inled med SN TIPS

RING  0155-767 70

1 000 kr till bästa nyhetsbilden! Läs allt om läsarbilder här

Grattisannonser

Dödsannonser

Mer läsning

Koncernens övriga företag

Tjänstgörande redaktör

Gunnel Magnusson
0155-767 96
redaktionen@sn.se

Alla LokusMotor LokusBostad LokusJobb Övrigt LokusKöp&Sälj Lägg in annons

Kontaktinformation

SN hem i din brevlåda
varje morgon!

Dessutom får du tillgång till samtliga SN Plus-förmåner på
www.sn.se, inklusive gratis
och rabatterade annonser och hela tidningen i digitalt format.
Beställ prenumeration, anmäl utebliven tidning mm »

Påverka innehållet i SN!
Gå med i vår läsarpanel. Då kan du påverka vad vi skriver om och hur vi utformar vår nätupplaga.
Gå med i läsarpanelen »

Med SN Direkt får du blixtsnabbt ett sms i mobiltelefonen så fort en stor lokal nyhet inträffar. Skriv SN DIREKT i ett sms och skicka det till 720 01 för att starta prenumerationen (1 kr per mottaget nyhets-sms).
Läs mer om tjänsten »