Sök på www.sn.se

Torsdag 11 mars 2010

Ledare

Publicerad 2 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

KRÖNIKA: Röster från
det okända

”Att välja ett okänt namn – om än med mycket potential och kunnande – kräver större mod än vad Centerpartister i Sörmland just nu är villiga att visa.” Dayana Jadarian från Eskilstuna skriver på sin blogg om riksdagslistan och nomineringsstämman. Hon är missnöjd med att vara trea – och brottar ned Jante­lagen för att också säga det högt. Det här är ett ­framtidsnamn för Sörmlandscentern att ta vara på.

Relaterat

Etta på listan är Roger Tiefensee från Dunker i Flens kommun. Han är partiets ­ekonomisk-politiska talesperson och det var ingen kamp ens om ­förstaplatsen. Tvåa blev partiets distriktsordförande Inger Fredriksson från Katrineholm – med ett starkt stöd på många håll i länet. Nyköpings Eva Andersson på femte plats är toppnamnet från sydost.

Nykomlingen från Eskilstuna på plats tre ­väcker dock extra uppmärksamhet. Stödet inom partiet är inte tillräckligt för att vinna mot en ­etablerad ­politiker som Inger Fredriksson. Men här finns ­potential. Det ska därför bli intressant att följa hennes personvalkampanj.
För ett parti som Centern – traditionellt starkt på landsbygden och svagare i centralorterna – är Dayana Jadarian en politiker med potential att vinna ­röster även utanför traditionella väljargrupper.
Hon är utbildad jurist och statsvetare samt ­företagare. Stödet från Eskilstunacentern är närmast översvallande. Men att vara politisk rookie, relativt sett, och göra snabb partikarriär är svårt. Det gäller att på kort tid bygga ett starkt personligt varumärke.

Dayana Jadarian bloggar, definierar sig som ­liberal och är för EMU och papperslösas rätt till vård. Men hon vill också förbjuda klädesplagget burka. Det där sistnämnda är inte lätt att få ihop med ­resten, än mindre sympatisera med. Hon har dock alla chanser att reda ut begreppen – i jakten på en ­riksdagsplats.

Publicerad 2 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 2 feb 2010 23:53 Göran Lundbom (Ej registrerad)

Detta med att vilja förbjuda det vederstyggliga plagget burqa (Obs. stavningen, det stavas med q, inte k - låt oss inte försvenska namnet) är väl sympatiskt nog?

Ett förslag - inför snarast ett generellt maskeringsförbud, så kommer ju detta med burqa att innefattas också. Så är vi av med problemet utan att några speciella grupper utpekas.

Möjligen får man göra undantag för tomtar på julaftonen...

Skrivet 5 feb 2010 23:59 Svante (Ej registrerad)

Stödet från Eskilstunacentern var inte alls översvällande. Medlemsröstningen visade inte sympatierna.

Innehåll



Annat innehåll

Ledarredaktionen

Södermanlands Nyheter skiljer på nyheter och åsikter. Ledarredaktionen delar Centerpartiets grundvärderingar, men publicerar också debattartiklar och krönikor med andra politiska åsikter.

Ordet fritt

Skriv till Ordet fritt

Insändarsidan i Södermanlands Nyheter är öppen för dig. Skicka in din text via www.sn.se. Välj att skriva under eget namn eller under pseudonym. Du som skriver under eget namn får skriva längre insändare.

BLOGGAR

S.N.U.S.-redaktionens bloggare:

Senaste nytt - inrikes och utrikes

Guiden

Din guide till kultur och nöjen

Här hittar du SN:s kalendarium.

januari | februari | mars | utställningar

NYHETSTIPS

Tipsa om nyheter

SKRIV DIREKT Klicka här

MEJLA redaktion@sn.se

SKICKA SMS till 720 01 (OBS nytt nummer) inled med SN TIPS

SKICKA MMS till 720 01 (OBS nytt nummer) inled med SN TIPS

RING  0155-767 70

1 000 kr till bästa nyhetsbilden! Läs allt om läsarbilder här

Grattisannonser

Dödsannonser

Mer läsning

Koncernens övriga företag

Tjänstgörande redaktör

Redaktionen
0155-767 70
redaktionen@sn.se

Alla LokusMotor LokusBostad LokusJobb Övrigt LokusKöp&Sälj Lägg in annons

Kontaktinformation

SN hem i din brevlåda
varje morgon!

Dessutom får du tillgång till samtliga SN Plus-förmåner på
www.sn.se, inklusive gratis
och rabatterade annonser och hela tidningen i digitalt format.
Beställ prenumeration, anmäl utebliven tidning mm »

Påverka innehållet i SN!
Gå med i vår läsarpanel. Då kan du påverka vad vi skriver om och hur vi utformar vår nätupplaga.
Gå med i läsarpanelen »

Med SN Direkt får du blixtsnabbt ett sms i mobiltelefonen så fort en stor lokal nyhet inträffar. Skriv SN DIREKT i ett sms och skicka det till 720 01 för att starta prenumerationen (1 kr per mottaget nyhets-sms).
Läs mer om tjänsten »