Inspelningsstart för sista Wallander
På måndagen startar filminspelningen av "Den orolige mannen", Henning Mankells sista bok om kommissarie Kurt Wallander. Filmen utspelar sig som vanligt i Ystad med omnejd men ska också handla om en av de största politiska skandalerna i Sverige under efterkrigstiden, ubåtarna under 1980-talet.
- Det blir en väldigt annorlunda Wallander-film. Jag har stora förväntningar, det kan jag lova, säger Henning Mankell i ett pressmeddelande.För regin står Agneta Fagerström-Olsson, som tidigare regisserat Wallander-filmerna "Dödsängeln" och "Skytten". I huvudrollen ser vi åter Krister Henriksson. Även Wallanders dotter Linda återkommer i filmen, spelad av Charlotta Jonsson.
"Den orolige mannen" ska få biopremiär i början av 2013 och är den första i en serie av sex nya Wallander-filmer, som så småningom ska visas på TV4.

























