Reinfeldt och Sahlin varnade för SD
De två statsministerkandidaterna frågades ut på torsdagskvällen, Fredrik Reinfeldt i SVT och Mona Sahlin i Missionskyrkan. Båda varnade för Sverigedemokraterna.
Moderatledaren blev hårt pressad om sjukförsäkringen i SVT:s partiledarutfrågning. Han fick frågan hur stora besparingar som regeringen gjort på förändringarna men kunde inte ange rätt siffra, som är 22 miljarder.
Reinfeldt blev nästintill svarslös när utfrågarna tog ett exempel på en överläkare som efter en stroke vill arbeta 75 procent och vara sjukskriven 25 procent men där Försäkringskassan sagt nej och uppmanat honom att söka jobb på Samhall.
– Reformer bärs av myndigheter. Det kan beskrivas som omänskligt och orimligt men jag kan inte sitta och kritisera en enskild tjänsteman på Försäkringskassan, sade han.
På en fråga om hur han hanterar en vågmästarroll för Sverigedemokraterna svarade Reinfeldt att han tänker sitta kvar och regera, om alliansen blir det största blocket. Han ville inte medge att det skulle göra honom beroende av Sverigedemokraterna.
– Det kräver att Mona Sahlin går ihop med Sverigedemokraterna. Men de som tycker om Sverige ska inte rösta in Sverigedemokraterna i riksdagen, sade Reinfeldt.
I Missionskyrkans utfrågning uppmanade S-ledaren Sahlin åhörarna att rösta, men inte på Sverigedemokraterna.
– Inget får göra att Sverige blir som Danmark, där man började samarbeta med Dansk folkeparti och sedan förflyttades politiken bort, bort, bort från det som jag tycker är anständigt. Aldrig dit, sade hon.






































Senaste kommentarerna:
Skrivet 2 sep 2010 22:50 Crilla (Ej registrerad)
Det är tydligt att vi har en speciell typ av statsskick i Sverige? Om SD kommer in i riksdagen skall jag kalla det för demokrati...
Skrivet 2 sep 2010 23:46 Thom Zetterström (SD) (Ej registrerad)
Det man är rädd för är det faktum att obehagliga fakta kommer att fortsätta presenteras, det kommer bli svårare att hålla inne med slöseriet utav skattemedel.
Skrivet 3 sep 2010 04:50 M (Ej registrerad)
Det är väl den bästa reklam de kan få ? På första sidan alltid debatterad.Gratis.
Skrivet 3 sep 2010 06:39 Anna Larsson (Ej registrerad)
I stället för att ta debatten så sticker de huvudet ner i sanden. I det här fallet hjälper det nog inte. Jag tippar att SD får ca 10%.
Skrivet 3 sep 2010 07:32 stefan (Ej registrerad)
"De som tycker om Sverige ska inte rösta på SD"?
Jag tycker om Sverige och tänker rösta på SD!
Uppenbart att Sahlin och Reinfeldt är rädda för förlorade röster och att SD ska komma in i riksdagen och avslöja de senaste 20 årens styrande regeringarnas misslyckande.
För inte kan det väl vara så att S och M inte vill se fler partier i riksdagen?
Skrivet 4 sep 2010 07:25 Inger (Ej registrerad)
Sverige är mitt HEMLAND - med mitt hemlands språk och traditioner. Det är självklart för mig att värna om detta men det verkar som vissa "bränner fingrarna" så fort invandringspolitiken diskuteras. Ämnet tycks vara tabu!
Skrivet 4 sep 2010 11:20 Lars (Ej registrerad)
Ett demokratiskt Sverige, Nja sådär lite lagom när det gagnar de som sitter vid makten.
Yttrandefrihet i Sverige. Nja sådär lagom när det gynnar de som sitter vid makten.
Reinfeldt och Sahlin varnar oss väljare att inte rösta på SD, de vill inte ha ett parti till i riksdagen. Så vi väljare är inte kunniga nog att välja det som passar oss, våra magistrar pekar med pekpinnen åt oss och säger rösta på vad ni vill bara det är på ett av våra block, eller som Ford sa till sina bilköpare välj vilken färg som helst bara den är svart.
Vi har en underbar Demokrati som fullständigt negligerar de som är basen i demokratin, vem har bestämt att det numera bara finns 2 block att rösta på?
Vänster eller Höger. För inte så länge sedan fanns det 7 Partier. Vem bestämde att vi skulle ha samma system som i USA/England mm Demokrater vs Liberaler utan att medela detta till väljarna. Av de 7 dvärgarna blev det bara 2 kvar som inte vill se att det blir en till runt grytorna. Odemoktaiskt JA mycket.
Skrivet 4 sep 2010 13:28 Leo (Ej registrerad)
Reinfeldt och Sahlin ska väl knappast tala om vilka partier vi inte ska rösta på. Det är väl bättre att dom för en bättre politik så att SD inte behövs. Men nu är det ju så att SD är enda partiet som vill begränsa invandringen, vilket många håller med om. I en demokrati så har man ju rätt att rösta på vilket parti man vill, annars är det ju ingen demokrati.
Skrivet 4 sep 2010 13:49 Lilla My (Ej registrerad)
Jag ääälskar sverige. Därför kommer jag att rösta på SD.
Skrivet 4 sep 2010 14:46 Hasse (Ej registrerad)
Roligt att dom varnar för ett parti som dem inte ens vågar debattera mot med argumentet att det bara kommer gynna SD. Vi lever tyvärr i en demokratur i dagens Sverige 2010.
Skrivet 4 sep 2010 20:16 Niklas (Ej registrerad)
Och om sd och dess kandidater kan man läsa mer på www.expo.se. Kan rekomenderas.