Fler mätningar nära valdagen
Dagliga mätningar kan ta ännu mer uppmärksamhet från sakpolitiken, anser han.
Mer mångfald
Med start på onsdag presenterar Aftonbladet just dagliga mätningar i samarbete med United Minds.
Carl Melin, opinionschef på United Minds, tycker att mätningarna är befogade eftersom det händer mer mot slutet av valrörelsen.
- Då blir det viktigare och viktigare med korta undersökningsperioder. Ju fler mätningar det blir från olika institut, desto mer mångfald får vi. Jag tror inte att det finns ett demokratiproblem i detta, säger han.Opinionsinstituten Sifo, Novus Opinion, Demoskop och Skop kommer till skillnad från United Minds inte att öka takten i sina mätningar.
"Tillför inget"
Svenska Dagbladet som beställer sina mätningar från Sifo har diskuterat dagliga mätningar, men har valt bort möjligheten.
- Vår inställning är att det inte tillför någonting. Det riskerar bara att bidra till opinionshetsande, säger Martin Jönsson, redaktionschef på SvD.Novus Opinion/TV4 bedömer dessutom att det inte finns ett tillräckligt stort intresse bland väljarna.
- Det finns en tendens till övermättning, säger Arne Modig, affärsområdeschef på Novus Opinion.





































