Hård kamp komma tillbaka
för den som varit sjuk länge
Bortåt 60 000 människor har hittills utförsäkrats i Sverige.
En av dem är Eva Ekroth från Oxelösund. Efter lång tid som sjukskriven blev hon för ett år sedan av med sin sjukpenning och hänvisad till Arbetsförmedlingen.
Men mötet med den nya verkligen har varit brutal. Eva har sökt den ena praktikplatsen efter den andra utan att någonstans få napp.
– Jag vet inte hur många gånger jag pratat med kommunala tjänstemän på olika nivåer, både i Oxelösund och Nyköping och bett om en praktikplats. Jag har berättat om min bakgrund och förklarat vem jag är i dag och vad jag vill. Men inget har hjälpt, säger Eva med en suck.
Läs mer i lördagstidningen: Så många utförsäkrade är det på din ort










































Senaste kommentarerna:
Skrivet 15 okt 2011 11:15 Thomas Arnell
Är ju en av alla som råkat ut för detta fenomen och INGEN har LYSSNAT på MIG men nu kanske man gör det.
Var på en undersökning som FK anordnat genom psykiatrin i Nyk och oj vad förvånade dom kommer att bli jag har en lösningsmedels skada som orsakar min status som jag haft i 20 ÅR så det är kanske dags för vården att revedera min psykiska stautus till ngt helt annat än psyk insuff(vi vet ej).
Iof så kunde inte läkaren säga rent ut att det var lösningsmedel men det kunde inte uteslutas så jag har nog haft rätt hela tiden men ingen har lyssnat på mig och familjen genom åren.
Jag om ngn vet vilket helvete dom flesta går igenom och i mitt fall så finns det ingen bot inga mediciner som ger mig min hjärna tillbaka mitt närminne osv.
Mvh thomas arnell genom hans fru
Skrivet 15 okt 2011 11:30 Fisken
Ni skall veta Eva och Thomas, jag håller alla tummar för er.En gång gick jag sjukskriven närmare tio år och kom tillbaks.Jag har haft tur, det vet jag. För min arbetsgivare posten och mitt fack seko och alla mina arbetskamrater ställde upp för mig, och jag hade ett jobb att gå tillbaka till. Men ge inte upp Eva och Thomas, förr eller senare kommer Era dagar. Jag vill tro på det goda. Kram till er båda från: Roland fisken Karlsson.
Skrivet 15 okt 2011 11:34 pinglan
Det är förskräckligt hur människor blir behandlade.Jag tror också på det goda,fisken men ibland börjar man tvivla.Ha det gott alla
Skrivet 15 okt 2011 11:46 socialarbetare
Till Eva vill jag bara säga att det är inte dig det är fel på utan det kalla samhälle som vi fått där bara de som kan producera till 100% duger. Kanske kan vi få en förändring men då gäller det inte bara att politikerna ändrar sin politik utan alla måste hjälpas åt att se till att människor i vårt samhälle mår bra. Har hört för mycket om de som tär på samhället från vanligt folk. Hoppas att de alltid är friska och har arbete annars kommer tillvaron att bli kaotisk. Önskar dig och alla i din situation allt gott även om ni inte kan bidra till välfärden.
Skrivet 15 okt 2011 12:15 tjocksteffe
Det finns dom som råkar illa ut och bestämmer sig för att komma tillbaka. Ofta har dessa människor betydligt större vilja än "vanliga friska" människor. Sen finns det dom som sätter sig ner och ger upp och vill att alla ska tycka synd om dom. Ingen kan göra allt, men alla kan göra något. Om man inte är så dålig att man är sängliggandes dygnet runt, då finns det nåt man kan göra.
Skrivet 15 okt 2011 12:25 Anette
När ska det ta ett slut på vad myndigheterna utsätter människor för. Förstår av reportaget att Eva inte fått speciellt mycket respons ifrån vare sig "kassa" eller Af.
Man måste vara frisk för att orka vara sjuk, samt att verkligen orka sälja sig själv. Tungt när man inte har styrka.
Du fixar detta Eva, och Du är tapper som klarat Dig igenom Dina svårigheter. Är det nån som är värd en fortsättning så är det Du!
Alla har tyvärr inte sådan ork och "jävlaranamma",
Lycka till Eva, KRAM
Skrivet 15 okt 2011 12:37 Crilla
Vi får hoppas att Socialdemokratin vinner nästa val så att vi får ett slut på förföljelsen och trakasserierna av de sjuka och arbetslösa!
Skrivet 15 okt 2011 14:08 M
Javisst, så kan det vara "tjocksteffe" att alla kan göra något, MEN då är det så att en arbetsgivare INTE är intresserad av ha någon gå där på arbetsplatsen och göra bara det man orkar för stunden och sedan gå hem. Man är inte accepterad som arbetskraft om man går och kommer som man vill - det är lätt att säga som du säger men i verkligheten så fungerar inte din tanke , tyvärr. Och de sk arbetskamraterna accepterar inte heller alltid en sådan situation, har hänt mig och det är vidrigt!!
Skrivet 15 okt 2011 14:52 tjocksteffe
M skrev:
Javisst, så kan det vara "tjocksteffe" att alla kan göra något, MEN då är det så att en arbetsgivare INTE är intresserad av ha någon gå där på arbetsplatsen och göra bara det man orkar för stunden och sedan gå hem. Man är inte accepterad som arbetskraft om man går och kommer som man vill - det är lätt att säga som du säger men i verkligheten så fungerar inte din tanke , tyvärr. Och de sk arbetskamraterna accepterar inte heller alltid en sådan situation, har hänt mig och det är vidrigt!!
I många fall klänger sig folk även fast vid sitt gamla jobb trots att dom inte har någon möjlighet att klara detta jobb i framtiden. Varför inte försöka hitta nåt man klarar av istället då? Jag har sett folk som varit "sjukpensionärer" och inte klarat av att jobba. Men att knalla till bolaget varje dag till öppningsdax det fixar dom. Då finns det garanterat ett jobb man klarar av. Det finns folk som saknar både armar och ben men jobbar ändå. Det handlar om individens egen inställning.
Skrivet 15 okt 2011 19:26 Peter Skoglund
Det är bara att kämpa på Eva. Som fastighetsarbetare i det bostadsområde Eva bor i , har jag bara gott att säga om Eva.
Du företagare som vill anställa eller någon kommunal enhet som behöver personal . Eva kan vara och är nog den ni behöver.
Ge henne chansen.............ni kommer inte att ångra er..........
Det Vackra Oxelösund har många outnyttjade möjligheter.
Skrivet 15 okt 2011 20:24 leipet
Detta system som alliansen har infört är inget annat en tragedi för Sverige och enskilda personer. Det är i total avsaknad av värdighet och mänsklig respekt.
Skrivet 15 okt 2011 21:36 Thomas Arnell
tjocksteffe vad tycker du jag ska göra.
Jag får inte stressas jag glömmer det jag läst jag måste lära om dagen efter jag har jobbat mer än ngn annan när jag var arbetsför minst 600 timmar över tid första året.
Jag har kämpat i 20 år för att få veta varför jag har så kraftig ångest och varför inga mediciner hjälper jag har misstänkt länge att det var mitt förra arbete som industri lackare som orsakat min skada men det har tagit VÅRDEN 20 att KANSKE tro mig.
Trots rigorösa undersökningar av min hjärna mitt psyke mina muskler osv så vet inte VÅRDEN vad det är för fel utan jag klassas som psyk insuff(fortfarande ett ord för vi vet inte).
Jag är idag nästan tandlös pga medicin prövningen som aldrig gav resultat jag tar mig med fruns hjälp ut kortare stunder vi kan byta om du vill så får du känna hur det känns att vara utanför i 20 ÅR.
Kom inte och säg att man kan göra ngt om man vill JAG HAR FÖRSÖKT.
Blir sur när andra klankar ner på en utan att veta ett dugg om helvetet
Skrivet 15 okt 2011 23:35 tjocksteffe
Thomas, jag kan inte sätta mig in i din situation och jag menar inte att det gäller alla människor. Men det finns ibland alla dessa människor såna som har valt att utnyttja systemet. Sossarna var alldeles för slapphänta och det var jättelätt att bli sjukpensionär. Det kanske inte går att ha ett vanligt 7-4 jobb, men jag är säker på att det finns nåt som alla klarar av några timmar om dagen. Skäll inte på borgarna för dom försöker få det här landet på fötter. Var istället förbannad på alla dessa systemutnyttjare som förstört för dom som verkligen behöver hjälpen.
Vi har en världsekonomi som håller på att gå helt och hållet åt helvete och om sossarna suttit vid makten dom senaste åren så hade vi säkert varit närmre Grekland idag än vi är. Sveriges ekonomi kommer ändå att få problem när fyrtiotalisterna går i pension. Någonstans måste man ta dessa pengar. Eller tycker du att det ska vara mer lönsamt att gå hemma än att jobba? Jag tycker inte det, det ska kunna löna sig att arbeta.
Skrivet 16 okt 2011 02:22 Thomas Arnell
Jag håller med dig om att det var slapphänt förr och att nästan alla fick förtidspension så även jag innan det blev kylslaget och man fick bli en av alla utförsäkrade.
Nej det ska vara lönsamt att jobba men det ska även kunna gå att överleva på sin pension.
Att kunna gå till jobbet är en önskan jag haft och har men jag kommer aldrig att bli bra tyvärr får jag säga då det kommit fram att jag har så stora problem med minnet och massa annat men kroppen funkar som den ska.
Sverige har problem med ekonomin ja men hur kan då samma regering som sparkar ut oss ge dom som är yngre samma sak som dom andra gjort i flera år ge en förtidspension.
Att som oss lite äldre som mått dåligt och mår dåligt en knuff ut i kylan och samtidigt ge dom yngre den tillvaron vi haft fattar jag inte för mig så är det ju dom unga som ska ut då dom har mer att ge och under längre tid.
Problemet i sig löses inte på en dag och man måste lyssna på oss sjuka ngn gång.
Lev väl
Skrivet 16 okt 2011 09:05 Fisken
Leipet jag delar din kritik mot alliansens sjukvårdspolitik. Jag har kritiserat M hårt för det.Kan ligga kvar något på M:s Nyköpings blogg. Men Leffa det var inte bra på S:s tid häller då man gav sjukpension FÖR ofta. Jag var själv ett fall som S ville tvinga till sjuk-pension.Tror sanningen åter ligger mitt i mellan. En balans helt enkelt. Vissa kan inte jobba mer och då skall dom ha en sjukpension som går att leva på. Tror så är fallet med Thomas, vilket upprört mig rejält. Han ÄR illa behandlad. Eva bör få en praktikplats så hon sakta men säkert kan återgå i arbetslivet.Lita sunt förnuft skadar aldrig.Men att spara pengar på att försämra för sjuka människor köper jag aldrig. Hej Leif och var rädd om dig.