150 katalysatorer blev tjuvbyte
Skrotfirman Björshults skrot och mek i Nyköping blev av med 150 katalysatorer vid ett inbrott natten till torsdag.
Gärningsmännen hade klippt upp två hål i stängslet som omgärdar området, för att sedan ta sig in i plåtbyggnaden där katalysatorerna förvarades. Enligt anmälan var det sammanlagda värdet av katalysatorerna 85 000 kronor plus moms.








































Senaste kommentarerna:
Skrivet 3 sep 2010 13:48 Stoppa tjyven! (Ej registrerad)
Dom har haft samma problem på Stigtomta skroten med =(
Nä! Man skulle hugga händerna av sånt folk!!!
Skrivet 3 sep 2010 15:40 nyk bo (Ej registrerad)
kan ju förtydliga för dom som inte hänger med.En katalysator innehåller ett substrat, belagt med ädelmetaller som platina, palladium och rodium. detta gör att en katalysator har väldigt (Jätte) högt skrot värde.
Skrivet 3 sep 2010 18:51 Arro (Ej registrerad)
Om det nu är så högt skrotvärde på en katalysator varför betalar inte skrotfirman något för en bil som skrotas???
Avancerade larmanordningar behövs för att hålla tjyvarna borta
Skrivet 3 sep 2010 22:19 Littorin Torsk (Ej registrerad)
Fråga moderaterna Arro
Skrivet 4 sep 2010 20:15 nyk bo (Ej registrerad)
från början fick man 1500 för en katalysator i skrot värde det har dock sjunkit ligger nu på en nivå över 500kr st som skrot.