Ännu ingen
algblomning
När solen och värmen äntligen har kommit är det många som beger sig till stranden för ett dopp. Varje sommar tas flera prover för att se att badvattnet är okej. Hittills ser det bra ut i Sörmland.
Relaterat
Fakta
Kolla in just din badplats
Smittskyddsinstitutet har en sajt med alla kommuners badplatser. Där registreras vattentemperaturen vid provtagningsdagen, om det finns någon förekomst av alger eller om badvattnet fått någon anmärkning.
Gå in på badplatsen.smittskyddsinstitutet.se för att se hur läget är vid en badplats nära dig.
Hittills i år har proverna sett bra ut. På vissa ställen har det funnits en liten förekomst av alger men än så länge ingen algblomning.
Efter den senaste provtagningen i Nyköpingstrakten, som gjordes den 16 juli, bedömdes Edstorpsbadet i Lidsjön som tjänligt men med en anmärkning.
– Det är bara preliminära provsvar än så länge, men det vi kan se är att det fanns en liten mängd e-coli bakterier, som orsakar magsjuka. Provet är något över riktvärdet men det är inte alarmerande, säger Björn Pinner som är miljö- och hälsoskyddsinspektör på Nyköpings kommun.
Nya prover kommer att tas, men än så länge går det fint att bada även vid Edstorpsbadet.

































