18 års fängelse för hotellbrand
18 års fängelse. Det blev tingsrättens dom mot den 30-årige man som tände eld på hotell Statt i Eskilstuna den 25 februari förra året.
Efter avtjänat fängelsestraff ska han utvisas. Om han återvänder riskerar han fängelse i upp till ett år.
– Det här är inte mer än rätt. Det är ingen tvekan om att det var han. Jag hoppas ju också att sanningen om anstiftarna dyker upp förr eller senare, säger Irja Bäckström, vd för Statt när hotellet brändes ner.
Vid den första rättegången, som fick tas om på grund av rättegångsfel, dömdes han till livstids fängelse.
Branden på hotell Statt i Eskilstuna kunde ha kostat många människor livet. Under rättegången vittnade hotellgäster om hur de flydde för sina liv genom röken. Det har också framgått att många troligen inte hade hunnit ut om det inte vore för två väktare som sprang runt och väckte gästerna.
Polisen förstod direkt att branden var anlagd, och huvudteorin är att konkurrerande intressen i krogbranschen ligger bakom, eftersom Statt hade startat en mycket populär nattklubb.
Den 17 april greps 30-åringen, misstänkt för att ha anlagt branden. I samband med en utredning kring ett bidragsbrott hade man tagit DNA från mannen, och samma DNA fanns i flera plagg som återfanns nära brottsplatsen och som kopplades till gärningsmannen.
30-åringen har dock hela tiden nekat till att ha med branden att göra. DNA-spåren har han förklarat med att bekanta måste ha lånat hans kläder, och framför allt i den andra rättegången gick försvaret ut hårt och lanserade andra gärningsmän. De som pekades ut var kallade att vittna, men dök varken upp vid den första eller andra rättegången.
Det var också orsaken till att den första rättegången fick tas om; hovrätten ansåg inte att tingsrätten gjort tillräckligt för att höra de turkiska vittnena i rätten. I stället läste man upp förhör som hållits under utredningen och där försvaret inte hade haft möjlighet att ställa frågor.
När den andra rättegången avslutades förklarade 30-åringen att han upplevde sig bättre bemött än under den första rättegången. Rätten beslutade att han skulle vara kvar i häkte i väntan på dagens dom.
















































Senaste kommentarerna:
Skrivet 5 mar 2010 17:12 PV (Ej registrerad)
Då kommer han att kosta lika mycket som återuppbyggnaden av hotellet.
Skrivet 5 mar 2010 21:24 Peter (Ej registrerad)
hmm PV att ingen har tänkt på dina ekonomiska teorier tidigare, vi släpper ut alla fångar och sparar massor av pengar för samhället. Bra idé, verkligen
Skrivet 6 mar 2010 01:30 FTP (Ej registrerad)
HELT SJ UKT! 18 år för att ha bränt ner ett hotell medan folk som tar ett liv slipper undan mycket lindrigare. Det säger en hel del vad som är viktigast och styr vårat samhälle - pengar. Skönt att veta att ett hotell av betong är mer värt än mitt liv. TACK SYSTEMET!
Skrivet 6 mar 2010 09:30 Basmannen (Ej registrerad)
Borde göra en deal med ett fängelse i hans hemland. Skulle nog komma undan med halva priset..
Skrivet 6 mar 2010 21:12 Nina (Ej registrerad)
Varför ha honom här? Skicka honom dit pepparn växer!!
Skrivet 18 mar 2010 12:55 Slasch (Ej registrerad)
Kapitalet vinner alltid över ett liv.