Nyköping V
Annat innehåll
Prenumeration
Sök i bloggen
Om bloggen
Nicklas Franzén Kommunalråd som brinner för Nyköpings utveckling och rättvisa. Vision: Världens bästa välfärd utan vinstintresse.
Lotten Båvik är 1e vice ordförande i Barn- och ungdomsnämnden och tycker att det är det viktigaste, roligaste och iband tuffaste som finns. Att alla barn ska ges samma förutsättningar att utvecklas är för mig otroligt viktigt.
Den här bloggen ska ses som ett forum för diskussioner. Åsikterna från Nicklas Franzén och Lotten Båvik är inlägg i debatten och inte officiella ståndpunkter för Vänsterpartiet.
Senaste inläggen
Arkiv
Nyheter
Senaste nytt - lokalt
- 21:11
- Hovrätten friar efter tejpdom (Trosa)
- 17:38
- Midsommartryck på bolaget (Nyköping)
- 15:52
- Rasistiska budskap i trapphuset (Nyköping)
- 15:49
- Köttstöld på matmarknad (Nyköping)
- 15:47
- Företag lurade man på pengar (Oxelösund)
- 14:53
- Gnestapendeln berörs vid strejk (Gnesta)
- 13:02
- Oxelösunds hemsida nere (Oxelösund)
- 12:23
- SN-TV: Kraftig brand på bilskroten i Stigtomta (Nyköping)
- 09:08
- Foten på bromsen till midsommarfirandet (Sörmland)



















Kommentarer (22)
Denna artikel kan endast kommenteras av inloggade medlemmar
Peter Skoglund 10 jul 2012 14:13
Kloka ord Nicklas.
Förmodar att du med " tystnad " menar att få slippa höra en massa människo-pladder , ljud från alla maskiner och bilar som skapas och allt annat konstlat brus som vi människor är upphov till.
Då finns ju de naturliga ljuden från skog , hav , vind , djur , fåglar , träd m.m. kvar. Förmodar att du menar den tystnaden.
Den tystnaden är oerhört viktig för att få " balanserade " människor.
Hälsas från Det Vackra Oxelösund.
Fisken 10 jul 2012 15:24
GUD skapade oss med två öron och en mun. Säkert fanns en tanke med det.
Honkey 10 jul 2012 21:22
Du lever i fel tid Nicklas. I dag ska alla ta plats, synas, vara bäst, tävla, ta för sig osv osv i denna den heliga individualismens tid. Men en annan tid kommer...
Icebreaker 11 jul 2012 09:45
( få människor runt omkring mig att växa..) Nicklas näring är nytt begrepp...handfasta utvecklings ideer, nytänkande eller traditionellt tänkande såsom inom jordbruket, nya små bönder (satsa på jordbruket) avlasta Hollands stora industiproduserade grönsaker...Låt folk få köpa frukt & grön från när områdena.
För mycket tysthet skapar större tomrum i huvudet till ingen nytta.
Nicklas Franzen 11 jul 2012 10:55
Icebreaker// Det handlar inte om tysthet. Det handlar om att öppna munnen när det är dags och att man har någonting att säga. Den förmågan tror jag att jag hyggligt har...
Nicklas Franzén 11 jul 2012 11:11
... Och poängen är väl lite att man i bland behöver backa lite så att så många som möjligt får plats i det demokratiska samtalet.
Icebreaker 11 jul 2012 23:28
Nicklas..varför kan inte du skriva på din blogg sida att företaget Interativ säkerhet övervakar oss debatörer dygnet om?
Nu är det flera fallgropar på vägen till ett ogrundat utkast...trist att man inte kan vara spontan...men samtidigt roligt...som ett nett spel...blir man censurerad eller inte?
Icebreaker 12 jul 2012 00:10
Nu ger jag upp!! hela SN...debattinlägg..man blir ju nästintill schizofren på censureringen.
Nicklas Franzen 12 jul 2012 08:41
Icebreaker// jag plockar aldrig bort några kommentarer på vår blogg. Jag publicerar även de kommentarer som "företaget" valt att ta bort. Så länge det inte strider mot det reglemente som SN fastställt. Hade en diskussion med chefsredaktören om detta för ett tag sedan och klargjorde då för honom att jag lägger ner bloggandet om man plockar bort kommentarer utan saklig grund. Det är en farlig väg att gå och vem är den som kan censurera människors åsikter i en demokrati. Här är det högt till tak och långt till dörren...
Thomas Arnell 12 jul 2012 10:31
Nicklas som du nog vet vid det här laget så har jag ju paserad ohörd genom livet först nu när jag börjar närma mig dem 50 så börjar vissa höra mig men då har jag skrikit mig hes så min röst hörs knappt.
Jag har läst min farfars bok den var mkt intresant då den handlar om skogbruk i norrland då han var krono jägmästare under början av 1900 talet.
Idag ska allt gå så fort fram och då försummar man det viktigaste man har sig själv och familjen mkt handla om slit och släng vilket jag absolut inte har råd med pga saker jag tagit upp massor av ggr.
Jag skulle gärna ställa upp och prata mad alla men då man saknar tänder och inte är klar i huvudet varje dag så törs man inte.
Till er som försöker stötta mig genom olika inlägg stort TACK det uppskattas mkt och ger mig ork att fortsätta min kamp för dem svagaste här i samhället vi som har hamnat i gråzonen.
Och tyvärr censureras det kraftigt i SN utan grund
Fisken 12 jul 2012 10:32
Jag får också en del kommentarer bortplockade. Men det stör inte mig längre då jag nog i dessa få fall överträtt gränsen. Men skriv du Icebreaker din röst behövs lika väl som oss andras. Men det är klart plockas för mycket bort blir ju debatten lite torftig. Som anhängare av IFK Göteborg är det lätt att hålla sig för skratt idag. En usel tränare som köpte hel fel spelare kan vara en orsak. Vad vet lilla jag? Hej mina vänner och njut av denna böta sommar, den går inte i repris.
Icebreaker 12 jul 2012 10:57
Men då faller ju iden med ett politiska bloggen...(Se bara på Mikke Schirén sin sida)..Högt till tak långt dörren var nog tanken, men någon har satt dit en svängdörr på slutet som står på vid gavel hela tiden där fina ord och meningar bara fladdrar rätt ut i tomma intet. Kan man inte tillägg isolera och stänga dörren på bygget så har du stora problem med byggnormer å stor risk att du går tapp för varmluften som flyger ut från webb rummet.
Nicklas Franzen 12 jul 2012 11:16
Icebreaker// Nej det gör det ju inte. För både Mikke och jag väljer ju att publicera de kommentarer man valt att ta bort. Jag funderar även på att släppa bloggen fri för gästskribenter för att främja samtalet. intresserad?
Icebreaker 12 jul 2012 11:54
Fri blogg? (tror inte på de) men det skulle varit trevligt om SN släppte lite på tumskruvarna och flyttade två hål upp på fångtröjan. Har du aldrig tänk på varför "folk i allmänhet" ger blanka f.n i politiken. Jag tror som många....som att läsa en debattartikel av någon som lägger sin själ i utformningens politiskta korrekthet... kan vem som helst få sura uppstötningar å tömma ett glas samarin på störten. Synonymer, ordlek, svart humor osv måste få en plats i politisk webblog utan att någon kör käppar i hamster hjulet hela tiden.
Chefredaktör för SN har helt rätt om pissränner effekten.
Nicklas Franzen 12 jul 2012 12:41
Håller med dig om synen på på humor , ordlek osv... försöker själv att tänja lite på gränser och är ärlig, öppen, personlig och försöker bjuda på mig själv...
Icebreaker 13 jul 2012 10:34
Nicklas...om du ser på dagens SN sin sida så finnes det bara två reportage som webbtidningen skriver om... resten är bara reklam, TT nyheter och några polisrapporter.. Hur lång är steget till en egen (nyhets) webbsida tillsammans med MP..?
Nicklas Franzen 13 jul 2012 12:28
Icebreaker// Youll never know...
Icebreaker 13 jul 2012 13:02
Ser bara fördelar med en vänstester politisk nyhets/webbsida. Tänk dig...med dagen teknologi har både webb tv och webbradio...se bara på "Silvio Berlusconi" historia (men trist med Zlatan) startade med lokalradio osv. Här passar Träffen in som hand i handsken med fina ljusa lokaler samt mångårig hyreskontrakt med kommunala subventioner (Kunde Göran Forsberg fd kommunstyrelsens ordförande i Nyköping sitta i styrelsen för Folkets hus bygdeförening i nyköping å ge sin förening (Träffen) stöta på bidrag under alla år så ser jag inga problem att du hänger på den traditionen.)
Nicklas Franzen 14 jul 2012 11:30
Jäklar isbrytaren blir mer och mer tänd på ideen. Har du kunskap och lust att sköta rattarna?
Icebreaker 14 jul 2012 13:22
Försökte med näbbar å klor (i vackra Oxelösund) under året 2002-03 att räta upp Radio Oxelösund (amatörradiostation) som låg på vippen till jordens avgrunden. Tanken min var att starta upp ett helt nytt koncept "Radio Ungdomskultur"..... så som allting annat är det politikerna som har sista handen på ekonomin och inte minns de politiska (politisk spot reklame) budskapet i radiosändningarna, här var det många som ville ha sin röst hörd.. ”för många kockar” så Oxelösunds Kom Ordf. Benita Vikstöm lyckades inte räta upp problemet utan allt gick i malpåse. Jag hade stora planer på förändringar/förbättringar i Oxelösunds ungdomsmiljö.
Det finns nog många arbetslösa invandrare ( i Södermanland) som har den kompitensen att styra en vänsterpolitisk webbredaktion å inte minst många Nyköpings ungdomar som vill med iver visa sina datakunskaper etc. Men vill du ha en ”manager” som driver hela konceptet från början så är jag den rätta personen.
Nicklas Franzen 14 jul 2012 13:46
Icebreaker// spännande. skall kolla lite mer med folk runt omkring mig... Du, vi hörs...:)
Thomas Arnell 14 jul 2012 21:55
Jag var lite inne på samma ide men med musik i ungdommarnas stil då jag har så mkt kontakter runt om i världen med deejays men inget är gratis tyvärr så jag la det på hyllan.
Fördelen med att jobba som jag gör och gjort i 9 år för att hålla knoppen igång hade jag inte haft detta som livlina så vore jag ett kolli på ngn avd.
Allt jobb jag gör är ideelt så jag tjänar inga pengar men bara för att jag sitter hemma och gör detta så är jag fullt frisk och kan jobba med ngt som ngn annan bestämmer.
Som jag skrev i en annan blogg soffliggare med intresse för politik då jag läser och älskar en god men vänlig debatt