-
Finanspolitiska rådet sågar krogmomsen och säger att sänkningen snarast är ett branschstöd och tycks inte heller ha gett särskilt många nya jobb. Tvärt om bedömer de att regeringens beräkningar av antalet nya jobb är kraftigt överskattade.
För mig är det inte särskilt överraskande. 5,4 miljarder har det kostat. Förutom några hamburgerkedjor som använt priset i sin marknadsföring har jag inte märkt av någon större sänkning. Har du?
Detta sker i dagens Sverige samtidigt som vi hör förtvivlade företagare som inte hittar utbildad arbetskraft och därför inte kan utveckla sina företag. Tänk vad många utbildningsplatser vi skulle kunna få för 5,4 miljarder. Tänk vad många ungdomar som skulle kunna få en andra chans till utbildning och därmed fasta trygga jobb i tillväxtföretag.
En S politik riktar insatserna mot att skapa nya arbeten i och se till att vår arbetskraft är utbildad för att ta dessa jobb. Det ger Sverige möjlighet till utveckling.
-
I lördags på Oxelö Marknad fanns det möjlighet för alla att dela med sig av vad man tycker är det bästa med Oxelösund. På ett väldigt enkelt sätt, dessutom. Med hjälp av spritpennor och vaxduk. Alla som ville kunde på duken skriva ner det man tycker är det bästa.
Inte överraskande så blev det många som berörde Havet, Skärgården, Femöre, Jogersö och Cykelvägarna men även skolan och biblioteket, trygghet och närhet var återkommande. Ett stort tack till alla er som valde att ge oss era tips på ert bästa Oxelösund. Låt oss nu tillsammans bygga vidare på allt det som vi har att erbjuda.
/Catharina Fredriksson
-
Oxelösund ingår i en gemensam nämnd där Sörmlands kommuner och landsting finns representerade. Jag är själv Ledamot i denna nämnd och representerar därmed Oxelösund. Vi har dessutom fördelen att ordförande i nämnden är Landstingets representant Britta Bergström (S) som kommer från Oxelösund.
Nämnden arbetar med att överbrygga de ”mellanrum” som gör att människor ramlar mellan stolarna när kommuner och landsting håller på sitt eget. Genom att här hjälpas åt ska vi lyckas med att hjälpa den som behöver hjälp genom att reda ut ansvarsfrågor i förväg.
Nämnden ska också bevaka vissa prioriterade områden och ett av dessa är våra multisjuka äldre vilket inte minst är positivt för oss i Oxelösund. Området är också i stort fokus nationellt och därför är det speciellt roligt att se det intresse som socialdepartementet riktar mot oss i den gemensamma nämnden VOHJS.
Socialdepartementet skriver:
- I Sörmland har man bildat en gemensam nämnd för vård, omsorg och hjälpmedel. Det var väldigt intressant att se hur den nya nämnden blivit en stark aktör i satsningen för de mest sjuka äldre. Målet är att 2014 ska alla berörda enheter uppnå fastställda mål enligt de genomförandeplaner som finns för respektive kvalitetsregister för äldre. Det kommer att ta tid och att det är stora processer som sätter igång. Vi hade bra och livliga diskussioner och jag fick med mig en hel del synpunkter på hur nästa överenskommelse kan utvecklas, berättar Eva Nilsson Bågenholm.
Läs mer på:
http://www.regeringen.se/sb/d/14622/a/191980
-
Stenviksbadet har de senaste dagarna omnämnts i artikel i SN och på insändarsidan. Ekonomin i kommunen är ansträngd och inte ens i goda tider kan vi göra allt på en gång. Stenviksbadet med sitt utmärkta läge är uppskattat och ska självklart renoveras. Det är planerat att göra en större upprustning under 2013 med bland annat byte av bryggan. Fram till dess måste självklart underhåll ske så att badet är säkert. Så är det med all verksamhet, alla lokaler och all utrustning. Men vi är också måna om att vi ska ha ett bad som är välkomnande och inbjudande. Därför följer vi hela tiden utvecklingen och prioriterar om när möjlighet ges. Stenviksbadet står högt på vår lista för att prioriteras tidigare om möjlighet ges ekonomiskt.
Christina Nilsson (insändarskribenten) nämner också vår kommunchef i sin insändare. Det tar tid att rekrytera en kommunchef eftersom det är få lämpliga kandidater som inte har långa uppsägningstider innan de kan komma på plats. Vi vill därför också nämna att vi glädjande nog kan säga att vår nya kommunchef Charlotte Johansson redan har påbörjat sin anställning i Kommunen.
-
Tänk vad Facebook kan göra! Dagens sociala medier är, rätt använda, en underbar möjlighet för oss alla!
I veckan som gick träffade jag fyra engagerade människor ur en facebookgrupp mot droger. Det är en häftig känsla att se det fokus som är riktat mot missbruk och droger i Oxelösund. Det som är allra bäst är att alla från politiken till ungdomarna på stan har samma fokus. – Vad kan vi göra åt situationen? För en sak är säker, de hjulspår vi har kört in under många år fungerar inte idag. Det är därför det ser ut som det gör. Det är därför vi har kostnader dubbelt eller flerdubbelt jämfört med andra kommuner.
Viktigt att säga är att vi från kommunen faktiskt inte genomfört några förändringar eller neddragningar ännu. Situationen som den ser ut idag beror på hur vi har haft det, inte hur vi vill ha det! Rådgivningsbyrån, Vuxencentrum, träningslägenheterna och boendestödet finns kvar. Det enda som finns beslutat är nedläggning av Vuxencentrum. Boendestödet ska finnas kvar och utvecklas genom annan organisatorisk tillhörighet. En ny samordnad verksamhet ska ta hand om sysselsättningsbehovet. Därigenom renodlas insatserna vård och sysselsättning var för sig.
Dessutom har vi satsat genom att ge 300 000kr till Lanternans verksamhet. Lanternan är omstridd men jag ser den som viktig då det är en möjlighet att samtidigt som man får en viss koll på missbrukarna också motivera dem utan myndighetens pekpinnar. Det blir en bra start på förändringsarbetet. Det finns inget som är så viktigt inför en behandling som en djup motivation.
I politiken har vi ägnat 2011 till att utreda och genomlysa alla våra verksamheter. 2012 ska bli ett år av planerande och agerande. Vi måste förändra det som varit, från grunden. Vi måste få till vårdkedjor som håller från första kontakten till sista kontakten. Inte heller att förglömma, den förebyggande verksamheten som kan stävja innan behov av stöd uppstår. Det innebär att alla verksamheter som funnits inte med automatik kommer finnas kvar. Men det innebär också att nya verksamheter kommer byggas upp och kanske nya samarbetsformer med grannkommuner växer fram.
Nu skyndar vi långsamt. Det viktigaste är att det blir rätt och att det blir bra. Snabba lösningar har vi fått nog av. Det är bara onödigt dyrt och leder till onödiga misslyckanden hos en redan utsatt grupp. Jag tror varenda missbrukare kan hålla med om det, att det inte finns några snabba och enkla lösningar. Ett långsiktigt arbete utifrån lokalt anpassade evidensbaserade metoder i gemenskap med ideella föreningar och engagerade människor är den enda lösningen.
Sök gruppen på Facebook:
"Vi som bryr oss, gör du? Kampen mot droger"
-
När Alliansen tog över 2006 låg arbetslösheten runt 6%. Det kallade Anders Borg för massarbetslöshet.
Idag 5 år senare slår sig Anders Borg stolt för bröstet och talar om att han skapat fler jobb i Sverige. Att jobben blir fler när vi blir fler i Sverige är rent logiskt och det behöver ingen politiker engagera sig för att skapa. Det är dessa jobb som Anders Borg är stolt över.
Idag närmar sig arbetslösheten 8% och beräknas öka. Ungdomsarbetslösheten är 25% och antalet med sjukpenning ökar samtidigt som antalet unga med långvarig sjukpension ökar.
Anders Borg är stolt över att Sverige går så bra och jämför oss med europa och sydeuropeiska länder som Grekland, Italien och Spanien. Men jämför man arbetslösheten med våra europeiska granländer som har lägre arbetslöshet än oss, ser det inte bra ut.
Klyftorna i samhället ökar, försörjningsstödet ökar och barnfamiljer tvingas från hus och hem. Barnfamiljer blir beroende av hjälp från Majblomman för att kunna köpa kläder och glasögon till sina barn.
Samtidigt ser vi en vårbudget som är tom på idéer.
Varför är regeringen nöjd med situationen som den är idag?
Vart finns visionerna och satsningarna?
-
Alliansen börjar idag släppa förslag från vårbudgeten. Först ut är bostadspolitiken vilket passar rätt bra med våra lokala moderaters ivriga tal om Boviera och seniorboenden. Känns som om man börjar se en linje från riksdagen ner till den lokala M-politiken!
Hur som helst, de förslag som släpps är:
Underlätta för andrahandsuthyrning
Högre schablonavdrag för uthyrning av den egna bostaden
Sänkt fastighetsavgift
Översyn av strandskyddet
Följden blir alltså att man slipper betala fastighetsavgift för lyxlägenheter i strandnära läge. Där kommer inga låginkomsttagare ha råd att bo…
Jag tror inte heller att så många låginkomsttagare har flera bostäder som de kan hyra ut i andra hand lite här och var. Däremot blir det nog låginkomsttagarna som i ännu större omfattning än idag tvingas bo i osäkra andrahandskontrakt medan andra kan äga många bostäder och göra sig en slant extra. Det låser också fast 1:a handsmarknaden och minskar omsättningen.
Hade det inte varit bättre med riktade satsningar till de boendeformer som idag efterfrågas men inte riktigt bär sig, som ungdomslägenheter eller seniorboenden? Det skulle möjliggöra för ungdomarna att ta steget till en första lägenhet och våra pensionärer att få ett skäligt boende på ålderns höst.
En sak gör dock Alliansen rätt i och det handlar om att lägga in jobbpolitiken i bostadspolitiken. Men kära vänner hur ska ökad andrahandsuthyrning kunna ge jobb? Vore det inte bättre att låta allmännyttan få del av ROT så kanske vi kan få in fler hissar och därmed tillgängliggöra lägenheter för pensionärer som då lämnar lediga villor efter sig? Det ger arbetstillfällen både i form av ROT arbeten i allmännyttan och renoverings ROT i de äldre villorna. Eller varför inte låta allmännyttan energieffektivisera med ROT för att nå både klimatmål och nya arbetstillfällen?
Alliansen visar med all önskvärd tydlighet att de fortsätter sitt arbete med att underlätta vardagen för de som redan har det bra medans låginkomsttagaren får nöja sig med andrahandskontrakt eller slitna hyresrätter i allmännyttan.
För det lokala engagemanget så kan jag säga att jag delar många av M:s åsikter och jag tycker det är bra om vi kan få till någon byggare som vill skapa boende för våra äldre. Det är bra att M tar sin del av ansvaret för Oxelösund och jobbar hårt för den frågan. Det är också därför vi i kommunen satsar på bostadsförsörjningsprogram och uppvaktning av byggare med erbjudanden om ledig mark för etablering.
-
Visste ni att det finns delar i Sveriges ekonomi som går riktigt bra? Jag talar om sjukförsäkringen, a-kassan, arbetsskadeförsäkringen och tandvårdsförsäkringen. Alla går de med mångmiljardbelopp i överskott.
Samtidigt talar Socialförsäkringsminister Göran Hägglund (KD) om att det är onödigt att höja tandvårdens subventionsbelopp. Han tycker visst att det är billigare att gå till tandläkaren än till frisören.
Men det är klart. Han måste ju på något sätt förklara varför man skänker bort socialförsäkringarnas överskott till Moderaternas skattesänkningar istället för att ge de sjuka och arbetsskadade en rättvis inkomst.
-
Att vi i Oxelösund ska erbjuda vår personal inom vård och omsorg heltid är för mig och Socialdemokraterna en självklarhet. Det är en viktig jämstäldhetsfråga och en viktig fråga för att rekrytera män till vårdyrket.
Många är väldigt nöjda med pusslet och för många har det inneburit en bättre ekonomi och en tryggare tillvaro. Men tyvärr har det också med all tydlighet visat sig att att Jobbpusslet som det fungerar idag lämnar mycket kvar att önska. Situationen för personalen skulle verkligen kunna bli bättre. Situationen för våra äldre skulle kunna bli bättre. Vi har inte heller sett de effekter som man hoppades på när pusslet infördes förutom just det att personalen erbjuds heltider.
Nu ser vi över pusslandet! En grupp har startats med förankring hos personalen genom dess ombud på arbetsplatserna. I gruppen finns också chefer och facket. Det finns många kommuner som lyckats bra med att erbjuda heltider så varför skulle inte vi också kunna lyckas lika bra? Jag tror det finns alla möjligheter.
Med lite is i magen ska verksamheten nu se över pusslandet. Vad finns det för olika alternativ och vad tänker personalen om dem? Genom APT kommer åsikter lyftas, vridas och vändas. Jag hoppas all personal nu tar chansen att tycka till. Tillsammans ska lösningen hittas och min förhoppning är att detta framöver kommer landa in i ett nytt och förankrat, väl fungerande system.
-
Det är oerhört viktigt att som ung få komma i kontakt med arbetsmarknaden, idag har vi en hög arbetslöshet och ungdomarna är den grupp som tyvärr utmärks i statistiken.
Därför känns det roligt att vi i Oxelösunds kommun kommer att kunna erbjuda ca 60 ungdomar feriearbeten under 2012.
4 timmar/dag och under tre veckors tid kommer våra kommunala verksamheter att ta emot ungdomar som har avslutat årskurs 9 och gymnasieår 1 och 2.
/Catharina Fredriksson