Hampus livs äventyr
Hampus Lithén står inför sitt livs äventyr – ett läsår på college i North Carolina, USA.
Relaterat
Han är nervös inför avresan. Säger att det känns konstigt att lämna tryggheten här hemma och landa i något okänt. Och själv sköta allt som har med skola, träning och matlagning att göra. Nu bor han hemma och medger att han kommer att sakna mammas mat.
Hampus Lithén, runningback i Baltic Beast, ska plugga idrottsvetenskap på college i North Carolina. Och spela i collegelaget. Med sig på äventyret har han juniorlandslagskompisen Johan Morberg, Tyresö.
– Han ska läsa ekonomi. Vi ska bo ihop i korridor. Det är skönt att ha någon man känner där. En trygghet, för det kommer nog att bli en kulturkrock, säger Hampus.
----------
I torsdagens papperstidning: Hampus om collegelagets framgångar och sina egna förväntningar på spelet.
Köp dagens tidning – läs direkt i din dator/läsplatta: www.sn.se/prenumeration/sndigital

















































