Raset tvingar Nats i konkurs
Takraset på Rosvalla tvingar Nyköpings allmänna tennissällskap (Nats) i konkurs. Men tennisen i Nyköping försvinner inte. En ny, ideellt driven förening startas upp direkt.
Nats sista utväg var att få ut försäkringspengar. Men det blev nej från försäkringsbolaget.
På ett extrainsatt styrelsemöte på onsdagskvällen togs beslut om att ställa in klubbens betalningar. Det innebär i praktiken konkurs.
Nu startas det i stället upp en ny, från början rent ideellt driven, tennisförening i Nyköping.
Johan Karlsson
I papperstidningen torsdag: Nats ordförande Göran Blomberg om den nya klubben.






































Senaste kommentarerna:
Skrivet 11 mar 2010 09:28 M (Ej registrerad)
Liknar pizzabagar-branchen
Skrivet 11 mar 2010 10:58 A (Ej registrerad)
Jag hoppas så att barnen kan få börja spela tennis snart igen!!!
Skrivet 11 mar 2010 12:01 perisak (Ej registrerad)
Det räcker inte med en ny tennisklubb. Det krävs att det finns en tennishall. Det krävs också att man tar vara på intresset från barn och ungdomar. Kommunen som nu har redovisat ett stort överskott i finanserna bör kunna skynda på bygget av en ny hall och garantera verksamheten fram till dess en ny hall står färdig.
Kommunen måste prioritera detta! Man har satsat mycket på hockeyn nu är det dags med bistånd till barn och ungdomar som är tennisintresserade. Raset kan leda till att barn och ungdomars tennisintresse avtar. Det är också viktigt att ta vara på den kompetens hos tränare och ledare för verksamheten. Ett husras, ev orsakat av fusk i byggprocessen kan inte få leda till att tennisverksamheten raderas ut för lång tid framöver. Sörmlands Nyheter och andra media bör redovisa ansvariga politikers syn på tenniskatastrofen. Sätt press på dom!
Skrivet 11 mar 2010 12:30 Ledsen tennistjej (Ej registrerad)
Fuck you försäkringskassan!! Jag behöver min träning!
Jag sörjer med er alla som förlorat något i samband med raset. ;(
Skrivet 11 mar 2010 12:57 Birgitta (Ej registrerad)
Vad beror det på att inte försäkringsbolaget betalar ut någon ersättning ? Var fastigheten oförsäkrad eller höll den inte måttet p,g,a. fusk vid byggnationen eller hade nuv. ägare struntat i att skotta bort snön på taket ? Någon måste ju vara ansvarig för detta , eller hur ?
Skrivet 11 mar 2010 13:30 m (Ej registrerad)
Den "vita sporten" borde väl kunna stå på egna ben.Var inte lika dåliga som hockey-klubben.Det borde lagstiftas om att skattepengar inte ska gå till vuxnas hobby.Om nu nu är så unika och bra,kontakta banken som alla andra.Och ni ska se att ni får hjälp.
Skrivet 11 mar 2010 20:08 *Donken* (Ej registrerad)
Riv resten av det som står kvar o gör parkeringar där i stället.. Gamla fabriken i Vrena står tom, skulle passa bra till tennishal, och högt i tak är det också på sina ställen...
Skrivet 12 mar 2010 16:18 en mamma (Ej registrerad)
När ska barnen få ett brev och berätta/informera dem Vad händer med tennislektionen? De har betalt hela terminen. Barnen behöver veta och vi föräldrar också. Kan de säga var kan barnen kan vända sig för att kunna träna?
Skrivet 2 apr 2010 11:08 Tennispappa (Ej registrerad)
Undrar om det finns nån framtid för tennis i nyköping.
Inga beslut tagna och förmodligen kommer det inte upp nån ny hall detta året.
Och Nats verkar tro att de kan fortsätta sin verksamhet på utebanorna i sommar,trots att utebanorna är nog sveriges mest misskötta anläggning.
Finns knappt nånstans att sitta och domarstol,räknerverk,nätstolpar ja allt kring dessa banor är helt sönderrostat.
Sen är det bedrövligt att inte nån info alls gått ut till Nats alla medlemmar om framtids planer eller den ekonomiska frågan runt medlemmarna.