Ny ägare är Per Ola Järlung, 78 år, och säljare är Mats och Beth Arman. Huset byggdes 1970 och har en boyta på 127 kvadratmeter. Ägarbytet blev klart i november 2024 och priset blev 3 300 000 kronor.
Precis i närheten såldes för åtta månader sedan ett annat hus, på Granitvägen 37. Priset blev där 4 150 000 kronor, för det 112 kvadratmeter stora huset.
De senaste tolv månaderna har det sålts 16 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var redan nämnda Malmvägen 7.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.