Byggår för huset är 1938 och boarean är 85 kvadratmeter. Köpet från säljarna Birgitta Christina Larsson och Ove Kennet Rune Larsson blev klart i maj 2025.
Alldeles i närheten såldes för mindre än en månad sedan ett annat hus, på Femöresundsvägen 2. Där landade priset på 3 475 000 kronor för det 108 kvadratmeter stora huset.
Det här är andra gången fastigheten sålts på sex år. Den senaste försäljningen var juni 2018. Den gången landade prislappen på 1 550 000 kronor, vilket innebär att värdet ökat med 35 procent.
De senaste tolv månaderna har det sålts 21 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Vinkelvägen 3, som gick för 4 800 000 kronor.
Under samma period har det sålts 98 bostäder i postorten Oxelösund. Priset per kvadratmeter är 25 071 kronor.
Priserna på villor i Oxelösunds kommun har i princip stått stilla senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik.
Även för länet har priserna stigit med 3,3 procent under perioden.
Samma siffror för senaste året är visar även de på i princip oförändrade priser i Oxelösunds kommun och samma sak i länet.
Snittpriset på fastighetsförsäljningar är 27 580 kronor per kvadratmeter i Oxelösunds kommun, mot 28 684 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.
Här är de fem dyraste fastighetsförsäljningarna i postorten Oxelösund senaste tolv månaderna:
1. Mästerlotsvägen 9. Pris: 6 750 000 kronor.
2. Vallsundsvägen 196. Pris: 5 200 000 kronor.
3. Stenviksvägen 66. Pris: 5 000 000 kronor.
4. Vinkelvägen 3. Pris: 4 800 000 kronor.
5. Stenviksvägen 38. Pris: 4 625 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.