ââVi tror att det finns en god efterfrĂ„gan pĂ„ de spelen vi har och de vi slĂ€pper nĂ€sta rĂ€kenskapsĂ„r, sĂ€ger Lars Wingefors sedan han presenterat ett vinstlyft pĂ„ 40 procent för det tredje kvartalet i Embracers brutna rĂ€kenskapsĂ„r.
NÀsta rÀkenskapsÄr inleds i april. Och han ser sÀrskilt fram mot lanseringar planerade till hösten.
ââJag tror att folk kommer att fortsĂ€tta spela oavsett om det Ă€r pandemi eller inte. Sedan kanske de spelar lite mindre. Förhoppningsvis gĂ„r de ut och leker lite mer och trĂ€ffar varandra â men sedan gĂ„r de sĂ€kert tillbaka och spelar, sĂ€ger Wingefors.
En rejÀl injektion
Med spelframgĂ„ngar som Darksiders och World War Z i portföljen och en förvĂ€rvsoffensiv har Embracer vuxit till en allt mer betydande aktör pĂ„ den globala spelmarknaden â som i sin tur fĂ„tt en rejĂ€l injektion av nedstĂ€ngningar och restriktioner i pandemin. Men enligt Wingefors ska man vara ödmjuk dĂ„ Embracers marknadsandel globalt bara ligger pĂ„ omkring 1 procent.
SÄ sent som i februari i Är slog Embracer till med tre nya stora förvÀrv för upp till 2,5 miljarder dollar, vilket emottogs positivt av marknaden. Den redan hajpade aktien fick en rejÀl skjuts uppÄt.
Med torsdagens delÄrsrapport fortsÀtter aktiekursen mot nya rekord. Hittills i Är har aktien dÀrmed lyft 31 procent efter kursrallyt pÄ 180 procent under 2020.
Detta innebÀr att den som köpte en Embracer-aktie för tio kronor för fyra Är sedan i dag kan sÀlja den för nÀstan 260 kronor.
Siktar pÄ finbörsen
I torsdagens delĂ„rsrapport meddelar styrelsen att siktet nu Ă€r instĂ€llt pĂ„ börsen finrum i stĂ€llet för den sĂ„ kallade First North-listan â om 18-36 mĂ„nader.
ââDet gĂ„r ju att forcera saker snabbare. Men jag Ă€r mĂ„n om att behĂ„lla vĂ„r kultur och göra saker med kvalitet, sĂ€ger Lars Wingefors.
Han tillÀgger att det finns ett antal faktorer som mÄste komma pÄ plats, bland annat rutiner och processer för att rapportera om verksamheten enligt de striktare redovisningskraven som gÀller för notering pÄ en reglerad marknad.
TT: Ăr det sjĂ€lvklart att det blir Stockholmsbörsen?
ââDet kĂ€nns naturligt. Jag Ă€r nyfiken pĂ„ andra platser ocksĂ„, men jag Ă€r ganska övertygad om att vi kommer överens med Stockholmsbörsen.
TT: Spotify gick ju till New York-börsen?
ââJa, det gjorde de. Jag noterade det. Men vi Ă€r inte Spotify. Vi Ă€r bara ett litet bolag frĂ„n VĂ€rmland, sĂ€ger Wingefors.
Bolaget Àr dock inte sÄ litet lÀngre, med ett marknadsvÀrde pÄ över 100 miljarder kronor och över 5 700 medarbetare i 40-talet lÀnder.
Och det finns goda förutsÀttningar för att det kan vÀxa Ànnu mer. Embracer Àr just nu Àr iblandat i fler dialoger om förvÀrv och fusioner Àn nÄgonsin tidigare, enligt Wingefors.
ââVi har ett starkt eget kassaflöde. Vi hade 300 miljoner kronor över det hĂ€r kvartalet efter investeringar i vĂ„r vĂ€xande spelportfölj, sĂ€ger Wingefors om stridskassan.
Grundbulten för förvÀrvsoffensiven bestÄr dock av kapital som hÀmtats in frÄn pensionsfonder som AMF och de svenska AP-fonderna, men Àven av bland annat Kanadas Pensionsfond.
ââJag letar efter duktiga entreprenörer, som driver betydande verksamheter â ganska stora bolag. Det blir nya operativa grupper. Sedan letar de i sin tur efter duktiga kreativa spelutvecklare, men Ă€ven mindre spelpublicister, sĂ€ger Wingefors.
Fokus Àr pÄ vÀstvÀrlden.
ââNord- och Sydamerika och Europa, Ă€ven Ăsteuropa. Vi har inte varit sĂ„ aktiva i Asien. Det kanske kommer en dag, men nu Ă€r vi inte det.
"Ett ganska enkelt trick"
En viktig faktor bakom framgÄngarna Àr enligt Wingefors att inte krÄngla till det.
ââVi gör inte saker sĂ„ himla svĂ„ra och kommer bra överens med duktiga mĂ€nniskor. Strategin har varit framgĂ„ngsrik och vi köper framgĂ„ngsrika bolag.
ââDet Ă€r ju ett ganska enkelt trick, att köpa framgĂ„ngsrika bolag och entreprenörer och lĂ„ta dem göra det de Ă€r duktiga pĂ„.
Och han tror att spelandet etablerat sig som ett nytt sÀtt att umgÄs i pandemin.
ââPandemin har varit ett lyft för spelbranschen. Framförallt har "gaming" etablerat sig som en viktig social kanal, dĂ€r man kan umgĂ„s med vĂ€nner och familjen digitalt â pĂ„ ett positivt sĂ€tt.
ââJag tycker att andra sociala medier kan vara vĂ€ldigt destruktiva och polariserande.