Kravaller slÄr mot USA:s Äterstart

USA:s ekonomiska Äterstart efter landets brutala tvÀrnit i coronakrisen Àventyras av de vÄldsamma kravaller som sedan en vecka skakar flera av landets största stÀder.
–Ju lĂ€ngre de pĂ„gĂ„r desto större blir risken för ekonomiska konsekvenser, sĂ€ger SEB-ekonomen Elisabet Kopelman.

I samband med protesterna i USA har mÄnga butiker plundrats.

I samband med protesterna i USA har mÄnga butiker plundrats.

Foto: Emily Matthews/AP/TT

Ekonomi, nÀringsliv & finans2020-06-03 05:20

VÄldsvÄgen riktas frÀmst mot polisen. Men det pÄgÄr Àven omfattande plundring och skadegörelse som slÄr hÄrt mot allt frÄn stora butikskedjor som Apple, Starbucks, Target och Walmart till smÄ lokala butiker och restauranger.

Stort hinder

VÄldet har brutit ut i samband med stora fredliga demonstrationer och manifestationer mot rasism och övervÄld inom polisvÀsendet i USA, med brett folkligt stöd. Demonstrationerna drog i gÄng sedan den 46-Ärige svarte mannen George Floyd den 25 maj dödades i ett videofilmat och hÄrt kritiserat ingripande av en vit polisman i Minneapolis.

– Det kommer precis samtidigt som planen var att fortsĂ€tta öppna upp ekonomin och dra i gĂ„ng olika verksamheter. Den hĂ€r typen av oroligheter Ă€r ett stort hinder för detta, sĂ€ger SEB-ekonomen Elisabet Kopelman.

USA:s ekonomi har till stor del varit nedstĂ€ngd i flera mĂ„nader, för att bromsa spridningen av covid-19 – som har krĂ€vt över 100 000 dödsoffer i landet. Arbetslösheten har skjutit i höjden i den ekonomiska tvĂ€rnit som har skapats av nedstĂ€ngningarna. Den uppmĂ€ttes till nĂ€stan 15 procent i april och de flesta bedömare tror att det blir Ă€nnu vĂ€rre innan det vĂ€nder.

– Vi kanske fĂ„r se ett BNP-fall i USA pĂ„ 40 procent i Ă„rstakt i andra kvartalet, om man jĂ€mför med första kvartalet. Arbetslösheten kan nog komma att stiga till omkring 20 procent innan det vĂ€nder, sĂ€ger Kopelman.

Redan i första kvartalet föll USA:s BNP med 5 procent i Ärstakt och en nedgÄng pÄ 40 procent under andra kvartalet skulle bli den vÀrsta sedan 1930-talets stora recession.

Storbanken Goldman Sachs ekonomer rÀknar med att arbetslösheten i maj har lyft upp till 21,5 procent. En första berÀkning kommer frÄn USA:s arbetsmarknadsdepartement pÄ fredag.

Krisen slÄr mot minoriteter

Och det kommer ta tid att komma tillbaka för USA:s ekonomi, varnar den amerikanska kongressens budgetkontor CBO:s ekonomer. För tioĂ„rsperioden 2020–2030 rĂ€knar de nu med att USA:s BNP kommer ligga sammanlagt 7 900 miljarder dollar eller 3 procent av BNP under den nivĂ„ som man sĂ„g framför sig sĂ„ sent som i januari. Och USA:s BNP-nivĂ„ har enligt detta scenario inte Ă„terhĂ€mtat sig helt och hĂ„llet frĂ„n krisen förrĂ€n tidigast i slutet av 2029.

Protesterna mot polisens övervÄld och rasism och vÄldsvÄgen som sveper över USA hÀmtar enligt Kopelman bland annat kraft ur det faktum att coronakrisen frÀmst har drabbat ekonomiskt svagare minoriteter i USA, som afroamerikaner.

– De har smittats i mycket högre grad, dĂ„ mĂ„nga har haft den typen av jobb som inte gĂ„r att sköta hemifrĂ„n. Och sĂ„ har de kanske sĂ€mre hĂ€lsotillstĂ„nd ocksĂ„ i utgĂ„ngslĂ€get, sĂ€ger hon.

– Dessutom Ă€r det ett faktum att det generellt Ă€r lĂ„ginkomstjobb som har försvunnit i krisen, lĂ„gbetalda tjĂ€nstejobb, tillĂ€gger hon.

Förutom att Äterstarten av USA:s ekonomi kan försenas ser Kopelman en risk för att polariseringen i USA ökar till följd av kravallerna. Det kan försvÄra uppgörelser i kongressen om nya ekonomiska stödpaket.

Dessutom ökar stora folksamlingar, som demonstrationer, risken för att smittspridningen av coronaviruset tar fart igen.

– Det kanske Ă€r ett större hot mot möjligheterna att fĂ„ i gĂ„ng ekonomin Ă€n upploppen i sig, sĂ€ger Kopelman.

Fakta: VÄldsamma kravaller efter George Floyds död

Ett stort antal storstÀder i USA, dÀribland megastÀderna New York och Los Angeles, prÀglas sedan en vecka av stora demonstrationer, kantade av vÄldsamma kravaller som har krÀvt flera dödsoffer.

VÄldsvÄgen har brutit ut i samband med omfattande folkliga demonstrationer och manifestationer mot rasism och övervÄld inom polisvÀsendet i USA efter det att den 46-Ärige svatre mannen George Floyd den 25 maj dödades i ett videofilmat och hÄrt kritiserat ingripande av en vit polisman i Minneapolis.

Polis har gÄtt till hÄrt angrepp pÄ mÄnga hÄll, med knallskott och tÄrgas och hundratals gripanden. I vissa fall har skarp ammunition anvÀnts, som i Louisville, Kentucky, dÀr polischefen fick sparken sedan en restaurangÀgare dödades i skottlossning i samband med ett upplopp.

Nattliga utegÄngsförbud och undantagstillstÄnd har införts pÄ flera hÄll och USA:s nationalgarde har kommenderats ut i 13 delstater samt huvudstaden Washington DC. Och president Donald Trump trycker pÄ för att fÄ lokala myndigheter att begÀra hjÀlp frÄn militÀra styrkor.

VÄldsbenÀgna grupper i kravallerna har pÄ vissa platser under upploppen bland annat skjutit pÄ poliser. Det ska Àven ha körts fordon in i poliser pÄ flera hÄll, samtidigt som mÀngder av varuhus, butiker och restauranger har plundrats, vandaliserats eller brÀnts ned.

KĂ€llor: The New York Times, Reuters

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!