Flera år av för stressigt arbete hade gjort att Göran gått in i väggen. Men när Vivesta dök upp kändes det genast rätt.
– Jag kände direkt att jag ville ha det.
Men låt oss börja från början. Göran Haglund är född i Stockholm, uppvuxen i Södertälje. Som ung var det mycket sport som gällde.
– Det var fotboll, ishockey, bordtennis. Då var vintrarna verkligen vintrar också, jag tror det bara var ett år som det inte gick att spola isen, säger Göran.
När han var 16 år köpte pappan ett åkeri i Nyköping. Beslutet togs snabbt.
– Jag hamnade lite i kläm då, hann inte söka till gymnasiet här. Så jag fick jobba hos pappa ett år innan jag började på Tessin.
Han vikarierade flera år som lärare och jobbade också som vaktmästare innan han som 28-åring bestämde sig för att det var dags att söka till högskola.
– Jag gick en dataekonomisk utbildning i Jönköping, och de där åren var fantastiskt roliga, jag tror aldrig jag haft så kul som under de åren. Kåren och nationen var så uppblandad eftersom det var en mindre högskola, alla hängde i en härlig gammal lokal och man träffade folk man inte skulle ha träffat annars. Jag fick många vänner jag har kvar än i dag.
Åter till Nyköping och åkeriet. Det var tidigt nittiotal, och han samlade all bokföring och administration på företagets första dator.
– Pappa skötte driften, jag det administrativa. När pappa blev sjuk några år senare tog jag över allt.
Men det visade sig vara en för tung börda.
– Utbränd, heter det ju. Jag gick helt in i väggen, blev sjukskriven.
Åkeriet fick säljas, och så dök då Vivesta havsbad upp på marknaden.
– Jag hade ju pengar sedan åkeriet, la det högsta budet, och sedan var det mitt! Helt fantastiskt. Vi hade varit här ute med familjen, på den tiden det var en laxrestaurang, och jag tyckte det var så fint. Vi stod i kö till husvagnsföreningen. Så ringde jag upp pappa och berättade att jag köpt det, och han tyckte det var kul. Sedan ringde han upp och berättade att farmor jobbat här i köket, och jag fick ståpäls. Det kändes som ödet att jag skulle ha det.
Så här års börjar det bli dags att planera underhållsarbetet som ska utföras i maj. En sommar av arbete ligger framför honom.
– De flesta har det lugnt på sommaren, men jag har det tvärtom. Men jag har planer på en stor fest härute på Vivesta i sommar för att fira sextioårsdagen, så det blir nöje också. Jag har ju verkligen lokalen för det.