Niklas kanotledarskap prisas

Niklas Kronhelm är ena halvan av den duo som fick dela på årets eldsjälsstipendium inom idrott från Oxelösunds kommun. Prispengarna kommer främst gå till att utrusta kanoten, enligt planen.

Niklas Kronhelm får dela på 5000 kronor i stipendiepengar.

Niklas Kronhelm får dela på 5000 kronor i stipendiepengar.

Foto:

Övrigt2017-12-01 18:00

Niklas Kronhelm och Isac Jonassen, båda 17 år, fick dela på 5000 kronor när Oxelösunds kommun delade ut stipendier, och de tilldelades årets eldsjälsstipendium inom idrott.

De prisas för sitt ledarskap inom Oxelösunds kanotklubb, där Niklas varit med sedan barnsben.

– Jag var väl en nio-tio år när jag började.

Vad var det du fastnade för?

– Det var gemenskapen mest, tror jag. Det var bra sammanhållning i klubben, man fick nya kompisar. Sen är ju sporten rolig i sig, och blir roligare ju mer man utvecklas.

För honom är sporten en rolig fritidsaktivitet.

– Det är något jag håller på med mest för att det är roligt, inget jag satsar på seriöst med tävlande och så.

Niklas och Isac får priset eftersom de är så bra ledare. Niklas minns särskilt arbetet de gjorde under en vecka som Koordinaten ordnade.

– De hade en vecka för alla fritidsklubbar, där unga fick pröva på massa olika grejer. Då var det många som kom till kanotklubben för att testa, barn och unga. Vi hade lite lekar och visade hur man ska hålla balansen i kanoten, det brukar vara det svåraste för nybörjare, säger han och fortsätter.

– Hamnar man upp och ner med kanoten kan det kännas läskigt, så då gäller det att man vet hur man ska göra, så man känner sig trygg.

Och vad gäller stipendiepengarna vet Niklas redan vad han ska göra med sin del.

– Min plan är att utrusta min kanot. Det blir nog ett kapell, ett slags regnskydd för kanoten. Det behöver jag. Om det blir något över kanske man gör något kul tillsammans med kompisar, typ går ut och äter.

Niklas Kronhelm

Ålder: 17 år.

Bor: Oxelösund, "men jag är också uppvuxen i en by utanför Kumla, där jag bodde fram till jag var 8 år."

Familj: Mamma, pappa, storebror och två katter – Lurvas och Bagheera.

Gör: Går naturprogrammet på Gripen.

Intressen: Vara med vänner, träna kanot och simning. "Och så gillar jag att åka längdskidor på vintern."

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om