Eländets Sörmland

Insändare2017-12-09 05:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Länet En tillnyktrad ordf. för Regionförbundet Sörmland Viking Jonsson (S) har sent ­omsider upptäckt tillståndet i länet. Enligt egen utsago: högsta arbetslösheten i landet, lägst utbildningsnivå i riket, lägst bruttoregionalprodukt i landet, högsta ohälsotalen i landet samt den i särklass sämsta sjukvården i Utopia.

Viking är mycket bitter på att i absoluta tal minst del av de regionala utvecklingsmedlen från staten tillfaller Sörmland. Viking förstår inte att det mest S-trogna länet i landet misshandlas på detta sätt och att tillståndet är så uselt i ett S-styrt län. Orsaken är naturligtvis att sosseeliten mycket väl vet att hur de än misshandlar sörmlänningarna kommer de att rösta med sosseriet, därför behöver dessa inte mutas som andra mer sossefientliga län i landet.

Innerst inne är naturligtvis Viking väl medveten om den bistra verkligheten som vidlåter naiva och aningslösa sörmlänningar . Men att förändra situationen är den gamla statarättlingen naturligtvis inte mentalt redo för.

Insider

Läs mer om