Ett ögonblick!

Varje ögonblick tar vår planet jorden emot 120 000 terawattimmar från solen.

Insändare2016-12-30 21:25
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Det gör jorden levande! Och jag som ateist är mer intresserad av solenergin än av gudsdyrkan. Med andra ord är jag realist vad gäller energier. Utan vår sol ingen energi! Så enkel är vår livsrytm.

Varje ögonblick förbrukar mänskligheten på vår jord 16 terawattimmar. Ställ detta i relation till solens inflöde av energi. Vad gäller relation solceller till jordens energibehov: om 5 procent av Saharaöknen täcks av solceller så täcker det jordens energibehov.

Språnget/revolutionen för mänskligheten är solceller i det att lämna den destruktiva kärnkraften som en parantes i historia och att minimera fossil förbränning. Betänk dessutom att fossila bränslen är ändlig resurs, precis som kärnkraft. Solen är en oändlig energi som pulserar miljoner år framåt.

Dessutom har företaget Tesla tagit fram ett batteri som kan hamstra solcellsenergi för nattens förbrukning. Varje husägare kan bli egenproducent vad gäller elenergi!

Gunnar Eriksson

Läs mer om