Ge makten till primärvården

Staten styr effektivt kommuner och landsting med statliga bidrag enligt den inriktning som de önskar ska ske. Pengar är makt.

Insändare2016-10-28 05:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Ge primärvården alla sjukvårdens ekonomiska resurser! Vårdcentralerna kommer då troligen bygga upp en kompetens, utrustning och tillgänglighet som innebär att de minimerar behovet att köpa kostnadskrävande sjukhusvård.

De olika vårdcentralerna kan på sikt samordna viss specialistkompetens inom olika områden som hud, ortopedi, psykiatri, gynekologi, neurologi, geriatrik med mera. Detta är ett vinn-vinn-koncept. Akutsjukvården får ägna sig åt det de är utbildade för; kvalificerade olycks- och sjukdomstillstånd och primärvården får betydligt vidgade uppgifter att ta hand om de flesta av ortens olycks- och sjukdomstillstånd som inte kräver sjukhusvård. Detta förutsätter naturligtvis en helt annan tillgänglighet!

Gratis sjukvård är ingen lösning på problemen så länge primärvården bara är tillgänglig på vardagar och på kontorstid.

Den del av sjukhusvården som omfattas av katastrofmedicin, trafikolyckor, akutvård för patienter utanför landstingets upptagningsområde med mera bör garanteras genom statliga medel.

Anita Lindquist

Läs mer om