Mygg och kameler

Insändare2019-08-22 06:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

I en insändare "Redan slut på årets resurser" publicerad 9/8 kunde vi läsa att jordens årligen förnybara resurser tog slut häromdagen, mycket tidigare än 1960. Detta är inte så konstigt eftersom befolkningen då var 4 miljarder och nu är 8 miljarder.

Våra nytillkomna medmänniskor förbrukar givetvis, och med rätta, mat och energi i sin vardag, och strävar förstås mot att uppnå samma standard som vi i västvärlden.

Vi kan inte kräva att de nytillkomna skall uppträda annorlunda, men det borde vara vår plikt att verka för att hejda befolkningsexplosionen, genom en rejäl barnbegränsning.

Men vad gör då våra politiker? Jo, de bortser från vad som är orsaken och ägnar sig symbolåtgärder som bannlysning av plastsugrör och subventionering av elcyklar. Som att laga benbrott med häftplåster.

Tala om att sila mygg och svälja kameler.

Bernt Gunnemyr

Läs mer om