Det blir byggstart tidigast 2019. I bästa fall kan man säga att bladet glider på sanningen. Men det ger direkt desinformation till uppdragsgivarna – skattebetalarna-kommuninvånarna.
I regeringens infrastrukturproposition nämns Ostlänken på ett enda ställe; i en fotnot. Det står att Ostlänken ska byggas först i ett höghastighetsnät. Men inget om byggstart eller när den ska stå klar. Tvärt om, det sägs klart att den ska byggas först den dag regeringen anser att ekonomin medger. När det blir vet ingen.
Trafikverket arbetar enligt tidigare planer i väntan på nya riksdagsbeslut. Och det innebär att byggstart är aktuell någon gång 2019-2020. Regeringens tillåtlighetsprövning är dessutom inte klar och pengar till bygget är ännu inte anslagna, varför det därför kan bli senare.
Visst blir det en byggstart nästa år – av en ny godsjärnväg till Norrköpings hamn, kallad Kardonbanan. Den gamla ligger förvisso i vägen för Ostlänken, men den nya ska byggas under alla förhållanden och har alltså bara indirekt knytning Ostlänken.
Byggstart för Ostlänken nästa år blir det definitivt inte. Järnvägsplan för en första etapp är klar först 2018. Och sträckan förbi Nyköping är sannolikt inte aktuell i den.
Håkan Norén