VI SAKNAR SN-guiden!

Guiden från förr. Insändarskribenten saknar den och vill att den ska komma tillbaka.

Guiden från förr. Insändarskribenten saknar den och vill att den ska komma tillbaka.

Foto: Peter Alexis

Insändare2019-04-20 06:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Vilka läsare vill ni ha, nya SN? Bland era papperstidningsprenumeranter hittar man – vågar jag påstå – mestadels personer som vill ha sin lokaltidning vid frukostbordet, att bläddra i, att läsa nyheter och lokala nyheter, att se vilka evenemang och utställningar som bjuds på hemorten. Detta senare kunde man ta del av i SN-guiden, som nu har upphört!

Detta är ett dråpslag mot bland annat alla de ideellt arbetande personer som lägger ner många timmar på att hålla sin förening vid liv. Det kan gälla hembygdsföreningar, kulturföreningar, museer, pensionärsföreningar.

Som exempel vill jag nämna NK-villans vänner, där jag själv är aktiv. Vi kan genom Facebook, vår hemsida och egna affischer bjuda in till våra utställningar, föredrag, författaraftnar och musikevenemang. Men väldigt ofta har våra besökare hittat evenemanget i just SN-guiden. I många ideella föreningar tillåter tyvärr inte ekonomin annonsering i tidningen.

100 ord om din förening kommer enligt uppgift att vara kvar i tidningen. Det är bra, men det är bara om evenemanget fortfarande pågår, till exempel en utställning, som det är en hjälp att få publik till evenemanget. I annat fall är det ju redan över!

Som komplement till guiden är 100 ord ett alldeles utmärkt koncept för att göra sig förtjänt av epitetet lokaltidning. Genom Facebook har jag förstått att jag inte är ensam om att sakna guiden. Så redaktionen: Gör om, gör rätt!

Till sist vill jag nämna att guiden lördagen 6 april hade 29 evenemangstips från Nyköping, Oxelösund, Trosa och Gnesta.

Läs mer om