Ăven om pĂ„skhelgen precis som jul vanligtvis förknippas med mat hindrade inte det att flera Ă€ven passade pĂ„ att komma till Skrotnissarnas gym i Trosa för att trĂ€na. VardagsmotionĂ€rer sĂ„vĂ€l som lokala sportprofiler samsades bland vikter och maskiner. HĂ„kan FridhĂ€ller sĂ€ger att han mĂ€rker av att det sker en viss ökning under storhelgerna ut-över att allt fler hittar till gymmet Ă€ven resten av Ă„ret.
â Det Ă€r mĂ„nga som studerar som kommer hem och hĂ€lsar pĂ„ men ocksĂ„ stockholmare som har sommarbostĂ€der hĂ€r. Sedan brukar det vara en uppgĂ„ng vid hösten nĂ€r folk ska fĂ„ bort grill-magen, sĂ€ger HĂ„kan FridhĂ€ller.
En av alla glada entusiaster var Madeleine Lundin som tÀvlar i styrkelyftning. Att vara gravid i vecka 22 var inget som hindrade henne frÄn bÀnkpressen.
â Jag trĂ€nar hĂ€r kanske fyra gĂ„nger i veckan och sedan blir det nĂ„gon gĂ„ng pĂ„ klubben i Stockholm som jag tĂ€vlar för ocksĂ„. Att det Ă€r pĂ„sk spelar ingen roll, vi var hĂ€r pĂ„ julafton ocksĂ„.
Med sig hade Madeleine Lundin lillebror Kevin Lundin, Àven han aktiv idrottare som spelar i NHU:s J20-lag. Mellan bÀnkpresspassen passade hon pÄ att uppmuntra och peppa honom i hans tyngdlyftning.
Hos Skrotnissarna finns det flera som tÀvlar aktivt inom styrkegrenar som tyngd- och styrkelyft. Ett av de mer kÀnda namnen, som SN skrivit flera gÄnger om tidigare, Àr Hampus Lithén.
â Vi har ocksĂ„ ett gĂ€ng tjejer, som tĂ€vlar inom bodyfitness. Det Ă€r kul att det Ă€r lite spridning. Sedan har vi lite hockeyspelare som kör. Vi har haft störtlopps-Ă„kare frĂ„n landslaget som haft sin trĂ€ning hĂ€r under sommaren. De hittar hit, det Ă€r jĂ€tteroligt, sĂ€ger HĂ„kan FridhĂ€ller.
Men tyngd- och styrkelyft Àr ocksÄ nÄgot som ökat i popularitet hos gemene man under de senare Ären.
â Om man kommer hit en kvĂ€ll Ă€r det fullt hĂ€r inne pĂ„ lyftavdelningen dĂ€r det skramlar, stĂ„nkas och lyfts skrot utav helsicke. DĂ„ Ă€r det kanske tjugo procent som tĂ€vlar. Resten Ă€r allt mellan byggare och motionĂ€rer. Folk har kommit pĂ„ att den nĂ€stan bĂ€sta trĂ€ningen Ă€r att ta i ordentligt. Att hjĂ€rnan fĂ„r skicka ut signaler till musklerna att skĂ€rpa sig och rekrytera mer. DĂ„ mĂ„ste man ta i lite till. Fler och fler kommer pĂ„ det och vi har bĂ„de unga och gamla som anvĂ€nder skivstĂ„ngen ordentligt, sĂ€ger HĂ„kan FridhĂ€ller.
Ăven om mĂ„nga som börjar trĂ€na styrke- och tyngdlyftning hĂ„ller det pĂ„ en motionsnivĂ„ finns det Ă€ndĂ„ en del som lockas in i tĂ€vlingsvĂ€rlden.
â Det gĂ„r lite i vĂ„gor, vi hade en riktig uppgĂ„ng med tĂ€vlande förra vintern. DĂ„ var det ett bra drag men sedan tappade vi lite. Men det Ă€r sĂ„ det brukar vara. Vi ska köra en drive nu och ha lyftarskola med Hampus LithĂ©n.
De som fastnar för tÀvlandet brukar dock bli vÀldigt hÀngivna och HÄkan FridhÀller tror att det nÀstan Àr ett mÄste för att lyckas.
â Det blir lite nörderi, men om man ska utvecklas vidare efter att man börjat lĂ€ra sig mĂ„ste man göra jobbet. GĂ„ hit fem pass i veckan och gnugga pĂ„.