Landstbygden Tid efter annan är det någon landsbygdspolitiker som kräver att kommunen ska ta sitt ansvar och bygga hyresbostäder på landsbygden. Den här gången är det Martina Hallström som kommer med samma krav.
I början på 90-talet lyssnade Nyköpingshems styrelse på detta och byggde på olika orter, som Ålberga, Stavsjö, Enstaberga med mera. När bostäderna var färdigbyggda fanns ingen efterfrågan beroende på att hyrorna var skyhögt över vad innevånarna i dessa samhällen betalade för sitt boende i sina färdigbetalade hus.
Vem fick stå för kostnaderna för dessa tomma bostäder?
Tog kommunen sitt ansvar? Nej, detta fick hyresgästerna i Nyköpingshems övriga bestånd stå för. Därför är det bra att Nyköpingshem sålt ut dessa olönsamma fastigheter.
Jag hoppas att Nyköpingshems nuvarande styrelse inte faller för krav liknande Martina Hallströms om byggande på landsbygden. Gör som i Stavsjö så drabbar inte kostnaderna andra hyresgäster.
Gunnar Johansson Fd Hyresförhandlare