Politik Moderaterna tycker att det är självklart att så länge man gör ett bra jobb ska man få lön för mödan. Det ska löna sig att jobba, och därmed bidra till vår gemensamma välfärd, och det ska gälla alla. Enligt samma logik som att en duktig sjuksköterska eller en duktig lärare ska kunna göra karriär och höja sin lön ska också en företagare kunna expandera och göra vinst. I båda fallen är förutsättningen just att ett bra jobb görs.
Därför vill vi fokusera på kvalitetssäkring i välfärden. Den välfärd som skattebetalarna får för sina pengar ska hålla en hög kvalitetsnivå och vara lättillgänglig.
Kan det kombineras med att företag växer, skapar jobb och samtidigt bidrar till en mångfald för oss som betalar är det väldigt bra. Och just mångfald är en viktig del i diskussionen om vinst i välfärden.
Mångfald betyder att fler alternativ finns och att vi därmed kan välja den skola, vårdcentral, tandläkare eller hemtjänst som passar just våra egna behov bäst. Att företagare kan erbjuda sina tjänster på en marknad som tidigare varit reserverad för stat, kommun och landsting ger människor valfrihet. Är man missnöjd med sin vård eller sin skola kan man byta. Viktiga val som i hög grad påverkar vår vardag görs av människor själva istället för av ett politiskt styrt system.
Socialdemokraternas beslut att stoppa vinster i välfärden är alltså också ett stopp för vår möjlighet att välja själva. Vardagsmakten flyttas från människor till politiken när offentlig sektor återigen får monopol på välfärden.
Det är en utveckling som vi moderater vill stoppa. Vi tror att det bästa är när fler jobbar åt samma håll och att offentlig verksamhet och fristående företagare i välfärden kan komplettera varandra. Vi menar att såväl i välfärd som i andra sammanhang gäller tesen att vinst är bättre än förlust och att fokus för politiken ska ligga på att säkra en hög kvalitetsnivå i välfärden. Att jobba för en kvalitativ välfärd ska därför löna sig – för såväl anställda som för de som anställer.
Anna af Sillén (M)