En tysk bläckfisk, en elefant ifrån Kolmården och jag. Vi har alla lyckats att tippa rätt i fotbollsmatcher trots att oddsen har varit emot oss.
När jag hamnade på min första riktiga arbetsplats för många år sedan hade de en tipstävling som pågick hela våren. 1, X eller 2 på engelska fotbollsmatcher som jag inte hade en aning om hur de skulle sluta. Jag brukade följa hur det gick i Premier league förr i tiden, men sedan fyllde jag tolv och då kände jag att det var dags att gå vidare i livet.
Det var i alla fall så jag, med glimten i ögat, motiverade min okunskap för kalenderbitarna till kollegor tio år senare på första arbetsplatsen. Då utgick jag från att de lag som toppade ligan för tio år sedan fortfarande var bra. Enligt tabellen så var det inte alls så, men jag kryssade på – och ledde tipstävlingen till sista omgången.
Just nu håller SN-sportens Marcus Langbrandt på att förlora EM-tipset mot elefanten Saonoi. Elefanten satte X mellan Sverige och Irland och gäspade lite genom snabeln som kommentar till det hela.
Den tyska bläckfisken Paul lyckades tippa rätt i betydligt fler matcher under ett annat mästerskap i fotboll.
Räcker det för att bevisa tesen att fotboll är så oförutsägbart att det är lika bra att chansa i stället för att ge sig på en avancerad analys? Jag ger mig in i EM-tipset genom att citera forne storspelaren Gary Linekers definition: "Fotboll är ett enkelt spel. 22 spelare sparkar på en boll i 120 minuter och sedan vinner alltid tyskarna".