Debattkrönika: "En hyllning till alla fantastiska fruntimmer"

Finns det något mer rejält än en människa som står stadigt på jorden och som med tydlig röst säger sitt livs mening, rakt ifrån hjärtat och långt ned ifrån maggropen?

Debattkrönika2016-07-16 05:00
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Som antingen kan omfamna med värme eller som sätter händerna i sidorna och med tydlig röst säger – Nu får det vara nog!

Det är människor som gör här och nu, de är inte rädda för vad andra skall tycka eller säga – de gör det som behövs. Nog är väl det eftersträvansvärt.

Hur är man när man är rejäl? Det krävs mod. Modet att vara en rejäl människa. En rejäl människa är en modig människa. Som vågar känna efter, tar ställning, reagerar och som agerar, det är ingen som väntar.

Mod behöver kraft. För att kraften skall komma till så behövs gynnsamma förhållanden. För att bli en modig rejäl människa så krävs det modiga rejäla medmänniskor. Som uppmuntrar och säger – det är klart att du kan! Det är klart att du törs! Som ser, bekräftar och tror. Ett fruntimmer är en människa med stark självkänsla och som med sin självklarhet ger modet till andra att själv vara modiga.

I det gamla bondesamhället fanns det gott om fruntimmer. Bondmoran som basade över ett stort hushåll, som ofta såg till sig egen familj och andra människors bästa. Det som fanns skulle räcka till många. Självkänslan kom säkert ur vetskapen att jag äger min gård och jag kan själv fatta beslut om vilka beslut som måste fattas. Det som måste lösas skall lösas det går inte att vänta på att lösning skall komma ifrån annat håll.

Fruntimmer skvallrar inte, de är noga med källkritik och har ett stort mått av sunt förnuft. De är fantastiska på att nätverka och få med sig fler för sin sak. Den moraliska kompassen är kalibrerad och ger tydliga signaler.

Det fanns en tid, det är nu ganska länge sedan, så där 200 år sedan, då ordet fruntimmer var en självklarhet. Fruntimmer var lite ädlare än en dam. I min fria tolkning så är det en riddare. Att vara fruntimmer är inte förbehållet kvinnor. Oavsett om du är kvinna eller man kan du vara ett fruntimmer – en riddare!

Vi behöver fler fruntimmer i vår tid. Vi behöver människor som säger sitt livs mening rakt ifrån hjärtat och långt ifrån maggropen. Människor som omfamnar med värme och kärlek och som också kan sätta händerna i sidorna och med tydlig röst säga – Nu får det vara nog! Som är ett med sin tid och som inte gör skillnad på folk och folk.

Nu kommer fruntimmersveckan – en tid för hyllning av alla modiga rejäla medmänniskor!

Läs mer om