Omstridde rapparen Cleo avrundar sommarlovet – gratis på Träffen

På lördag ger den svenska rapparen Cleo en konsert på Träffen för alla sommarlovslediga ungdomar. Konserten är gratis och finansierad med hjälp av ett särskilt riktat bidrag som Nyköpings kommun lyckades få del av i sista stund.

Kultur2016-08-10 21:49

Nathalie "Cleo" Missaoui är en av Sveriges främsta rappare med flera hits i bagaget och har turnerat med sin musik i snart tio år. Som de flesta andra rappare bangar inte den 29-åriga Umeåtjejen Cleo för att ta ställning i kontroversiella frågor.

Enligt tidningen Västerbottenkuriren skapade Cleo turbulens i Umeå vid ett konsertframträdande år 2014, där medlemmar från Revolutionära fronten bjöds upp på scenen av Cleo. Personerna var maskerade och bar tröjor med texten "Free Joel" ("Frige Joel") som syftade på en 36-årig antifascist som efter nazistattacken i Kärrtorp dömdes till sex och ett halvt års fängelse för dråpförsök.

Händelsen togs även upp i SVT:s Uppdrags granskning. Men Cleo försvarade sig i ett blogginlägg där hon framhöll att hon inte sympatiserar med "mäns våld och utåtagerande aggressioner", men ville lyfta fram kampanjen "Free Joel", som hon stödjer personligen.

Cleo är även en av grundarna till kollektivet Femtastic, där hon samlat kvinnor inom urban kultur sedan snart fem år tillbaka.

Under lördagens konsert på Träffen som går under namnet "Hiphopmania" deltar även fem sörmländska hiphopakter. Konserten är finansierad med ett särskilt riktat bidrag från statliga "Myndigheten för ungdoms och civilsamhällesfrågor" (Mucf). Huvudsyftet med bidraget är att möjliggöra möten över sociala gränser, bland annat genom kostnadsfria aktiviteter för ungdomar mellan 6 och 15 år.

Lisbeth Sommarström är ansvarig för barn- och ungdomsverksamheten på Barnkulturcentrum och Culturum och fick i sista stund veta at Nyköpings kommun fått del av bidragspengarna. Förutom ett antal barnaktiviteter på Hjortenbergsbadet, samt gratis grafittiverkstad vid "väggen" i hamnen under sommaren, fick hon tillsammans med Studiefrämjandet idén om att arrangera en konsert på Träffen sista helgen innan skolorna börjar.

– Förut hade Nyköping ungdomsfestivalen "Typ en festival" som avrundade sommaren. Vi tror att lördagens "Hiphopmania" kan fylla samma funktion.

Det är förutom hiphopakterna blir det dansuppvisninger mellan konserterna och graffitiskola utomhus. Besökarna får även prova på att dansa.

– Det är jättekul att vi lyckades få ihop ett program med så kort varsel. Jag tror att det kan bli en cool kväll, verkligen, säger Lisbeth Sommarström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!