Den rejäla smällen som hördes på många håll i östra Sörmland blev till en följetong på sn.se: Vad var det där egentligen? Rynkade pannor, många frågor.
Kommentarerna i sociala medier visade hur många som reagerade. ”Hörde smällen i Högbrunn”. ”Det snackas om nån hemlig övning där ute”. ”Lät som hela taket rasade in här”. ”Det var inte åska”. ”Kan inte ha varit annat egentligen än en överljudsflygning med Jas”.
Varje sådan smäll är ett mysterium värt att lösa. Förra gången det small på det här sättet, i början av 2021, då kollade vi även med lokala bergsprängare innan det mest tillfredsställande svaret kom: från försvarskoncernen Saab i Linköping. Sannolikt är det alltså samma svar också den här gången.
Sannolikt, alltså. Vi tar det som förklaring tills vidare.
Inom Saab utvecklas mycket av vårt högteknologiska skydd mot fientliga krafter, ibland med överljudsfart inblandat. Så länge det var våra ljudbangar är det helt i sin ordning. Det riktigt oroande vore om det var ljudbangar av kränkande makt.
Därför är det så bra att folk har ögon och öron öppna för det som bryter mönster i vår vardag. Vi vet att tiderna är mer osäkra än på många decennier. Vi har ju också en lokal historia med bomber och granater som kan spåras till den kriminella världen.
Det här däremot är allvar, med nytta.
Det svenska försvaret byggs ut. Våra försvarsindustrier som Saab möter en starkt ökande efterfrågan och nya kravbilder. Då kommer också övnings- och testverksamheterna att utökas. Det kan smälla mer och oftare. En del kommer att förvarnas om, annat blir det inte. När det händer riktigt skarpa grejer, oplanerat, då kan det också dröja innan vi får besked offentligt.
När det gäller Jas Gripen-planen så har Sverige beställt en längre livslängd på modellen C/D, samtidigt som utvecklingen av det nya E-versionen pågår. I år har också FMV beställt nya Meteor-jaktrobotar till Gripen-planen. Vi rustar och vi kommer att rusta mer.
Den svenska försvarsförmågan byggs ut inom Nato. Svensk försvarsindustri med sin kvalitet och kompetens spelar en nyckelroll. Kanhända också mer än någonsin, nu med ett USA i ett säkerhetspolitiskt labilt tillstånd.
Regeringen och riksdagens partiledningar samtalar om stora investeringar med pengar som måste fram nu, till alla delar av totalförsvaret.
Den mystiska smällen kommer följas av fler – och det är bra så länge det är våra smällar.