P4 Sörmland avslöjade nyligen i ett reportage från Eskilstuna hur många papperslösa och asylsökande utnyttjas i svartarbete (25/7). Människor som kommit till Sverige, inte fått uppehållstillstånd, eller fortfarande väntar i ovisshet, tar jobb svart inom sådant som städ och restaurang för att få ihop pengar.
Inte sällan väntar familjemedlemmar kvar i deras hemländer desperat på leveranser av pengar. Ibland handlar det om människor som fått avslag på att få stanna i Sverige men hellre går under jorden än återvänder till länder de flytt ifrån. Organiserat svartarbete blir då det enda sättet man har att försörja sig.
Alla människor agerar utifrån den situation de ställs inför och de val som de har tillgängliga. Det är väldigt enkelt för det som sitter tryggt med sitt svenska medborgarskap att tycka det är moraliskt förkastligt att människor går under jorden och lever som papperslösa. Dock, för mannen som är genuint övertygad om att islamister kommer döda honom så fort han återvänt till hemstaden och för kvinnan som redan blivit bortgift med en äldre alkoholiserad man och vet att hans släktingar letar efter henne. För dem är det fullt rimligt att välja att leva som papperslös och jobba svart till skamligt låga löner.
Allt är bättre än att återvända. Det är vad fattigdom och desperation gör med människors prioriteringar, det får ett dåligt val att framstå som det enda rimliga.
Frågan om hur politiken ska förhålla sig till detta blir därför inte helt enkel. Det enda som är rimligt ur samhällets vinkel är att agerar utifrån de lagar som finns. Att svartjobb och organiserad brottslighet knutet till detta måste stoppas och människor som inte ha uppehållstillstånd i Sverige måste utvisas. Samtidigt är det moraliskt beklagligt att denna sektor uppstår från första början och att vi tvingas vara hårda på dessa punkter. Bättre vore om vi kunde redan från början förhindra att fler fall uppstod.
För att göra detta finns två viktiga frågor som behöver ses över: Arbetsmarknaden och mottagningssystemet. Att det finns en omfattande svart arbetsmarknad visar på behovet av ingångsjobb, enklare att få med lägre löner. En lägre vit lön är fortfarande mycket bättre än en svart lön som kontrolleras av kriminella. Nyanlända måste få en chans att få ett första jobb snabbare. Mottagningssystemet behöver också fungera mer effektivt, så att den som inte får uppehållstillstånd får veta detta snabbt och slipper vänta kvar i papperslöst limbo.
Utmaningarna med framväxten av ett parallellt samhälle är högst verkliga, och de måste undvikas till varje pris. Både för samhällsordningen och för att lindra enskildas lidanden.
Hanna Marie Björklund