Jag hoppas att du som läsare har haft tid att läsa artiklarna här i SN om Granskning Sverige som vår systertidning Eskilstuna-Kuriren har gjort. Det här är nämligen något som direkt påverkar vardagen för de flesta av oss.
Det är en värdefull kunskap att veta hur rasistiska, främlingsfientliga nätmiljöer arbetar för att nå sina mål – och vilka människor de utnyttjar längs vägen. Ja, det finns svenskar som tror att allt som etablerade medier berättar och rapporterar är falskt. Ja, det finns personer som både vill och kan ägna sig åt omfattande, ihärdiga trakasserier riktat mot enskilda journalister och medieföretag i tron att det är någon form av ”kamp”.
Men det finns inget som tvingar andra att köpa deras verklighetsbild. Varje medborgare har makten att göra ett aktivt val. Varje gång någon utan tydliga bindningar till ”trollfabriken” vidarebefordrar en länk och gör sig till budskapsbärare, då vinner de krafter som står dolda i ”trollfabrikens” kulisser. Må det vara allt från inhemska nazister i så kallade motståndsrörelser till direkta agenter för främmande makt. Där finns det stora hotet.
För alla som likt demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP) blir upprörda är en motståndshandling att inte dela vidare. Att inte göda hatet.
Begreppet troll är smått förskönande. Vi talar nämligen inte om fantasivarelser sprungna ur folktron, inte ens ur Trolltyg i tomteskogen. Mycket är förvisso ofta skapat under falska identiteter. Några enstaka individer kan alltså ha väldigt många påhittade namn. Och trollande på nätet handlar inte bara om att reta upp folk, utan om att gå fram med en tillräckligt bred och djup trål för att engagera och uppröra så mycket som möjligt. Allt som fångar uppmärksamhet är rätt, även uppenbara lögner.
Några gör det för att det är kul att uppröra, andra i tron att de faktiskt avslöjar något. Det mer långsiktiga syftet är att skapa så mycket kaos som möjligt. Det är alltid någon som vinner på andras ökade osäkerhet och oro.
I en artikel i Dagens Nyheter (17/2) berättas exempelvis historien om hur ordningsproblem orsakade av tunga narkotikamissbrukare i en kyrka i Kristianstad förvandlades – via olika nätpubliceringar – till en antimuslimsk hatberättelse. Den fick tusentals amerikaner att uppröras av budskapet om en liberal kyrka som skändas av muslimer. Fakta spelar mindre roll om budskapet känns ”rätt”. Fördomar och förutfattade meningar kan då bli smidiga medspelare. Klick, klick, klick.
Reportageserien som Eskilstuna-Kuriren – och reportern Mathias Ståhle – har tagit fram sprider ett avslöjande ljus över hur extremistkrafter i och runt en miljö som Granskning Sverige agerar. De här figurerna gör just det som de försöker anklaga andra för: missleda, ljuga och förvränga. Där finns inga sanningssökare. Och de svenska medierna är inte ens det egentliga huvudmålet.
Jakten på journalister, opinionsbildare och politiker är ett försök att gradvis underminera ett samhälle så pass mycket att en ny ordning ska kunna växa fram.