Beslutet att bojkotta Ryanair togs av Siemens tyska koncernledning tidigare i veckan. Bojkotten innebär att bolagets 400 000 anställda ska välja ett annat flygbolag i samband med affärsresor.
Vad detta kan innebära för Ryanair i form av förlorade bokningar är oklart.
– Våra anställda reser med flera olika flygbolag. Jag vet faktiskt inte hur många av dessa resor som görs med Ryanair, säger Caroline Rylander.
Bakgrunden till bojkottbeslutet är enligt Caroline Rylander den senaste tidens många tillbud i samband med flygbolagets flighter, men hon vill inte specificera vilka tillbud det handlar om.
Några av de mest uppmärksammade tillbuden har dock inträffat i spanskt luftrum.
I mitten på september tvingades två flygplan att nödlanda i Madrid respektive Barcelona. Enligt spansk tv föranleddes nödlandningen i Madrid av att piloten rapporterat om tekniska problem. Omständigheterna kring nödlandningen i Barcelona är däremot oklara.
Ett par veckor tidigare tvingades dessutom två Ryanair-plan att vända strax efter start, enligt spanska medier. Orsaken ska ha varit att kabintrycket plötsligt föll i de båda flygplanen.
Enligt Caroline Rylander på Siemens har beslutet om bojkott tagits med tanke på de anställdas säkerhet. Men hon säger också att bojkotten förhoppningsvis ska fungera som en signal till Ryanair.
– Vi hoppas att de ska vidta åtgärder för att minska tillbuden. I så fall kan beslutet om bojkott omprövas.
Redan i juli stormade det kring Ryanair. Då rapporterade en mängd medier att tre flygplan från bolaget tvingats nödlanda i spanska Valencia, på en och samma dag. Orsaken skulle ha varit att planen hade tankats snålt med bränsle.
Dessa uppgifter har tillbakavisats av Ryanair. Enligt flygbolaget tvingades planen avbryta sina flighter på grund av hårt väder, och omdirigerades till Valencia. Efter att ha cirkulerat i drygt en timma över flygplatsen började bränslet ta slut.
Piloterna bad då om att snarast få landningstillstånd, vilket beviljades.
De irländska flygsäkerhetsmyndigheterna, IAA, har i en rapport bekräftat uppgifterna att flygplanen tankats med rätt med bränsle.
Efter de senaste tillbuden i Spanien har den spanska regeringen gjort klart att man vill utöka möjligheterna för landets myndigheter att kontrollera utländska flygbolag, uppger spanska medier.
SN har sökt Ryanair för en kommentar.