– Det var så många bra bidrag i år att några av oss har varit tvungna att välja bort sina favoriter. Sen är vi inte helt överens, säger svenskaläraren Emilia Sandberg som efter fyra år som jurymedlem i SN-novellen är något av sällskapets veteran.
Barnboksförfattaren Ingelin Angerborn är gruppens färsking och under jurysammanträdets gång lyfter hon flera gånger det språkliga tilltalet i flera av bidragen.
– Jag har inget att jämföra med men det är en väldigt blandad kompott där några noveller är väldigt bra. Särskilt högstadiets bidrag sticker ut, säger hon.
Tävlingen SN-novellen är indelad i tre kategorier, en för mellanstadiet, en för högstadiet och en för gymnasiet. Årets tema "Flykt" sattes redan i maj men enligt Kattis Streberg märks det att den senaste tidens rapporteringar om flyktingkatastroferna präglat novellerna. Därför sticker de bidrag som kanske inte direkt berör flyktingströmmarna över haven ut lite extra.
– Jag har fastnat för att några av texterna skildrar flykt ur ett djurperspektiv, säger skolbibliotekarien Jörgen Leidebrant och lyfter en av novellerna särskilt.
– Själv smälter jag för den fina formuleringen som du valt som tvåa i gruppen högstadiet, säger Johan Peterson och läser högt.
Killarna i gänget får mothugg av Emelie Sandberg och Ingelin Angerborn som inte riktigt greppat storyn i den nämnda favoriten.
– Jag är nog lite trög men jag förstod den inte riktigt, säger Ingelin.
Efter ännu en omröstning lyckas till sist juryn enas om det vinnande bidraget i högstadiet och kan gå vidare till mellanstadiets noveller.
– Man får strida för sin sak men inte i absurdum. I det stora hela tycker jag att vi är överens, säger Emelie Sandberg och tillägger att årets novellskörd är jämnare än tidigare år.
– Vi har sju stycken bidrag kvar efter utsållningen i mellanstadiet. Vilka kan vi ta bort, undrar Kattis Streberg.
– De är verkligen bra allihopa. Det märks att de jobbat mycket med noveller på den här skolan i Trosa. Därför kommer vi få några pristagare från Trosa, fortsätter hon.
De andra jurymedlemmarna instämmer. Sen börjar finsållningen.
– Egentligen tycker jag att storyn och handlingen är viktigast men jag har svårt att inte se när språket är sammanhängande och genomtänkt, säger hon och läser högt ur ännu en novell.
– Den här kan nästan liknas vid Hemingway på grund av de korta meningarna och det lakoniska tilltalet, säger hon.
Johan Peterson är av en annan uppfattning och tycker inte berättelsen håller alls.
Efter några rundor till runt bordet står valet mellan två noveller. Ingelins röst avgör vilken novell som tar hem segern i kategorin mellanstadiet.
– Det är lite som nobelpriset, säger hon när beslutet är fattat.