Klockan 23.59 på torsdagen fick räddningstjänst och ambulans larm om att det brann i en lägenhet i ett bostadshus på Marielundsgatan i Gnesta.
Räddningstjänsten ryckte ut, och fann då att det brunnit i någon slags fläkt.
– Det var en fläkt i ett badrum som hade skurit, och det hade även brunnit med öppna lågor. Räddningstjänsten släckte och vädrade, och lämnade sedan med instruktioner att hålla koll på fläkten, sa Tobias Sundström, befäl vid polisens regionledningscentral.
Vid halv fem-tiden på morgonen fick man ett nytt larm från samma adress.
– Man sade att det skulle brinna ur skorstenen och att det kom rök från ett badrum, sa en operatör vid SOS alarm, kort efter det andra larmet.
– Där hade det tagit sig igen på något vis, och fått fäste rejält. Räddningstjänsten säger att hela det här parhuset kommer att brinna ned, sa Tobias Sundström.
Inga av de boende på adressen ska ha fått några skador.
Polisen har upprättat en anmälan om brand utan misstanke om brott.
Insats från räddningsstyrkorna på plats väntas vara färdig vid lunchtid på fredagen.