Eldsjälar vill bygga skatepark – här ska den ligga

En plats där "kidsen" – och även de själva – ska kunna träffas och åka skateboard, inlines och kickbike, året om. 
Det kan bli verklighet redan i år om eldsjälarna i Gnesta skateklubb får sin vilja igenom.

Isak, 34, brinner för skatekultur

Foto: Britta Söderberg

Gnesta2025-04-28 05:00

Nyheten i korthet

  • Medlemmar i Gnesta skateklubb planerar att bygga en hall i Gnesta för skateboard, inlines och kickbike.
  • Gruppen har hittat en lämplig plats, men behöver fortfarande bygglov och finansiering.
  • Initiativtagaren Isak Burström hoppas att parken kommer att bli en plats främst för barn och ungdomar, men även för vuxna att träffas och utöva sina passioner.
Isak Burström älskar gemenskapen i skateboard.
Isak Burström älskar gemenskapen i skateboard.

För Isak Burström, 34, har skatekulturen varit en viktig del av livet sedan de tidiga tonåren. Han är uppvuxen i närområdet och skejtade mycket i både Gnesta och Järna under uppväxten.

– Jag älskar gemenskapen i skateboard. I tonåren var man ute, hängde med polare och rörde sig hela dagen. Kom hem och var helt slut, säger han och berättar att andra sporter som fotboll aldrig riktigt passade honom.

Bild från Gnesta skateklubbs första årsmöte. Från vänster: Raphael Beretti, Emanuel Hallklint, Christoffer Fohrs, Elisabet Kedziora, Josefin Uhnbom, Isak Burström, Gabriel Gök och Joel Wredlert.
Bild från Gnesta skateklubbs första årsmöte. Från vänster: Raphael Beretti, Emanuel Hallklint, Christoffer Fohrs, Elisabet Kedziora, Josefin Uhnbom, Isak Burström, Gabriel Gök och Joel Wredlert.

– Det fanns alltid någon tränare som bestämde när man ska träna. Jag hatade det när jag var liten. Ibland var jag inte sugen och ändå skulle man dit och träna. Skateboard bygger på passion. Inlines och kickbike också. Man ringer polarna och frågar om man ska dra ut. Så gör man det.

Efter att ha "bott runt" en del flyttade Isak Burström hem till Gnesta 2019. Men han kände att något saknades här.

– Jag bodde senast i Malmö, där det satsas mycket på skateboard. Om de bygger en bänk där tänker de att man också ska kunna åka skateboard på den. Gnesta har en levande stadskärna och det borde finnas mer än det som finns i Thuleparken. Jag tänkte att vi i alla fall borde ha en miniramp.

Om bygglovet går igenom hoppas Isak Burström att de ska kunna börja vara och verka i lokalen redan till hösten. 
"Det kommer inte stå en hel skatepark där i höst. Det ska gå långsamt och organiskt. Men som gammal skateare är man inte jättekräsen. Så länge det finns skönt underlag och tak över huvudet kan man åka."
Om bygglovet går igenom hoppas Isak Burström att de ska kunna börja vara och verka i lokalen redan till hösten. "Det kommer inte stå en hel skatepark där i höst. Det ska gå långsamt och organiskt. Men som gammal skateare är man inte jättekräsen. Så länge det finns skönt underlag och tak över huvudet kan man åka."

Han och några likasinnade 30-40-plussare började för några år sedan undersöka vad som skulle krävas för att bygga en miniramp. Men så hände livet och folk flyttade. När Gnestabon Josefin Uhnbom förra hösten efterlyste personer som ville starta en skatepark på Facebook blev Isak Burström därför eld och lågor.

– Det var som en skänk från ovan. Hennes son åker kickbike och ville ha någonstans att åka. Min ambition hade varit en liten ramp och hennes var en hel skatepark. Jag tänkte att om man ändå ska satsa så varför inte. Vi gick ihop fyra personer som inte kände varandra och skapade en kärna.

Nu har gruppen bildat förening och i mitten av april hade de sitt första årsmöte. De har också hittat den perfekta lokalen – i den gamla hangaren utanför Styrkefabriken.

I tonåren betydde skejtandet mycket för Isak Burström. Han tror att det kan vara ännu viktigare att ha en plats för skateboard, kickbike och inlines idag än när han var ung.
I tonåren betydde skejtandet mycket för Isak Burström. Han tror att det kan vara ännu viktigare att ha en plats för skateboard, kickbike och inlines idag än när han var ung.

Nu saknas bara bygglov och pengar.

– Rekal har varit jättegenerösa och erbjudit en sjyst hyra – givet att vi får bygglovet. Vi hoppas att kunna "crowdfunda" bygglovsansökan och att sedan ska vi söka stipendier och sponsring från lokala företag, säger Isak Burström.

Parken kommer främst vara till för "kidsen" men även för vuxna. Isak Burström har själv en knäskada som håller honom tillbaka en aning. Men han älskar fortfarande att åka skateboard.

– Man tappar inte det. Den där frihetskänslan jag har haft sedan jag var barn. När man ställer sig på brädan känns det som om allt annat försvinner.

Karta: Gnesta skatepark
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!