Det handlar om runt 20 000 anstÀllda som permitteras, enligt Claes Eliasson.
"Det pÄgÄr en organiserad nedstÀngning av vÄr svenska verksamhet, med undantag för ett fÄtal nyckelfunktioner. Det Àr med tanke pÄ rÄdande omstÀndigheter inte möjligt att bedriva affÀr vare sig hÀr eller pÄ andra marknader utan nu Àr det bÀttre att snabbt anpassa sig till rÄdande lÀge och samtidigt planera för en ÄtergÄng", skriver Volvos koncernchef Martin Lundstedt i en kommentar.
En följdeffekt
Att verksamheten i Sverige gradvis stÀngs ner handlar enligt Volvos presschef i första hand om en följdeffekt av smittskyddsÄtgÀrder som vidtagits i andra lÀnder.
ââTittar vi pĂ„ Frankrike och Belgien som hĂ€ftigt begrĂ€nsat möjligheten att producera sĂ„ leder den personalbristen i de produktionsanlĂ€ggningarna till en materialbrist i övriga systemet. Det leder till att det i stort sett Ă€r omöjligt att upprĂ€tthĂ„lla den normala verksamheten i bolaget, sĂ€ger han.
ââDĂ„ Ă€r det oerhört viktigt att skydda vĂ„ra medarbetare genom att anvĂ€nda de verktyg som finns, exempelvis korttidspermitteringar.
Till vilket pris?
Korttidspermitteringarna som förhandlats fram med facket gÀller frÄn nÀsta vecka och tillsvidare, enligt Claes Eliasson.
ââTidsaspekten Ă€r svĂ„r att svara pĂ„. Det handlar i stort sett om nĂ€r vĂ€rlden kommer tillbaks till normala omstĂ€ndigheter igen.
I pressmeddelande vÀcker Volvochefen ocksÄ frÄgan om priset av att stÀnga ner hela samhÀllen.
"Vi mÄste hitta en balans i diskussionen om effekterna av covid-19 för att inte skada vare sig vÄra medborgares hÀlsa eller Sveriges ekonomi. Detta Àr en svÄr men nödvÀndig diskussion att ha, för att hjÀlpas Ät att tillsammans ta oss ur en mycket svÄr situation och dÀr vi behöver tÀnka bÄde pÄ kortsiktiga och lÄngsiktiga effekter för samhÀllet", skriver han.