Nyköpingskille kom med i JVM-laget

För en hockeyjunior finns det ingenting större än att spela junior-VM i Kanada. I den trupp som presenterades var en Nyköpingsmålvakt den första av alla att listas.

Ishockey2014-12-08 14:05

Samuel Ward är fostrad i Nyköpings Hockey och har sedan länge tillhört Luleås organisation. Han kändes bombgiven i JVM-laget när han stod mycket i allsvenska Asplöven. Mot slutet har det blivit en del båsdörrsvaktande. Men när Juniorkronornas förbundskapten Rikard Grönborg presenterade truppen var det inget snack. Samuel Ward presenterades först av de tre burväktarna och Grönborg hade mycket lovord att ge för hans atletiska målvaktsstil.

De övriga två som åker till Kanada är Linus Söderström, Djurgården/Södertälje, och Jonas Johansson som har haft mycket skadestrul i inledningen av säsongen men nu i alla fall är tillbaka som andremålvakt i Brynäs i SHL.

Men det är från start ingenting sagt om vem som är rankad var av de tre inför megaturneringen i Toronto.

– Vi har ingen ett till tre, utan alla går in i det första lägret på lika villkor, sa Rikard Grönborg på presskonferensen som direktsändes på SVT play.

Lä mera: Intervju med Samuel Ward senare på sn.se för prenumeranter och i tisdagens tidning. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om