Besked om varslenväntas i veckan

Förhandlingarna om varslen på storföretaget Eberspächer är inne på upploppet. – Men vi har ännu inte nått överenskommelser med alla fackförbund, säger företagets personalchef Alex Braun.

NYKÖPING2015-02-11 00:00

Eberspächer kokar av rykten. Men företagsledningen vill inte kommentera de förhandlingar som nu pågår med facket om nedskärningarna.

– Vi hoppas bli klara med förhandlingarna de närmaste dagarna och räknar med att informera personalen nästa vecka, säger personalchef Alex Braun.

Eberspächer lade i slutet av oktober ett storvarsel som skakade om Nyköping. Varslet berörde 60 arbetare och 30 tjänstemän. Dessutom riskerade många visstidsanställda och bemanningsanställda bli av med sina jobb.

Förhandlingarna med facken har pågått sedan dess och börjar nu närma sig slutet.

– Jag kommenterar inte rykten, säger Alex Braun.

Eberspächer är Nyköpings största privata arbetsgivare. Varslet var ett av flera tunga industrivarsel som plågade Nyköping under hösten. I Nyköping lades varsel på Eberspächer, Orio, Studsvik och Thorsman.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om