Bil brann på E4 – föraren misstänks för drograttfylleri

Först började bilen brinna på E4 – sedan åkte föraren fast misstänkt för drograttfylleri.

Sörmlandskustens räddningstjänsten larmades till en bilbrand på E4 i närheten av Stavsjö under torsdagsmorgonen.

Sörmlandskustens räddningstjänsten larmades till en bilbrand på E4 i närheten av Stavsjö under torsdagsmorgonen.

Foto: Magnus Grimstedt

Nyköping2020-10-29 08:06

Det var strax före klockan 07.30 på torsdagsmorgonen som SOS fick larm om en brinnande bil på E4 i närheten av Stavsjö. Branden orsakar trafikstörningar mellan Trafikplats Gammelsta och Trafikplats Stavsjö.

– Bilen var helt övertänd när vi kom till platsen. Bilen står i vägrenen och ett körfält är avstängt, säger Per Tillander, operativ chef vid räddningstjänsten.

Ingen person uppges ha kommit till skada. Vad som orsakade bilbranden är i nuläget oklart.

Strax efter klockan 08 framkom det att föraren, en man i 30-årsåldern, var påverkad när han klev ur bilen.

– Mannen misstänks för drograttfylleri och fick följa med till polisstationen för provtagning och förhör, säger Angelica Israelsson-Silver, polisens presstalesperson i region öst.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!