Olyckan inträffade vid halv tvåtiden på söndagseftermiddagen. Enligt polisen ska en av bilarna voltat och därefter kommit över i mötande körfält där den kolliderat med en mötande bil. Den bilen ska i sin tur kört in i en bergvägg.
Fyra personer var inblandade i olyckan varav ett barn, en flicka född 2015. Samtliga drabbade fördes till sjukhus med ambulans.
– Bilarna har kolliderat på något sätt och alla som färdades i dem har åkt till sjukhus med ambulans, sa Andreas Blomquist, insatsledare vid Sörmlandskustens räddningstjänst.
I en presskommuniké från Nyköpings lasarett framgick att två av de inblandade klarat sig undan med lindriga skador. Vid sjutiden på söndagskvällen var det bara en av de drabbade som fortfarande var under behandling. Den drabbade flickan, född 2015, hade då blivit utskriven från sjukhuset.
I samband med räddningsarbetet var det totalstopp i båda riktningarna förbi olycksplatsen.
Enligt polis finns inga misstankar om brott men man kommer att höra de inblandade för att ta reda på orsaken till olyckan.