Bilist körde sönder lyktstolpe vid Lennings väg

Räddningstjänsten larmades under torsdagkvällen om en singelolycka vid korsningen Lennings väg och Förrådsvägen. En bilist hade kört in i en lyktstolpe. Den är nu av.

En bilist i Kungshagen körde under torsdagen ned en lyktstolpe (ej den på bilden).

En bilist i Kungshagen körde under torsdagen ned en lyktstolpe (ej den på bilden).

Foto: Björn Larsson Ask / Svd / TT

Nyköping2021-07-22 18:48

– Det var en personbil som kört in i en lyckstolpe, säger Jan Möllerfält, larmoperatör på Södertörns räddningstjänst.

Under torsdagkvällen inkom ett larm om en singelolycka till räddningstjänsten. En personbil hade vid korsningen Lennings väg och Förrådsvägen kört in i en lyktstolpe. Den är nu av och ligger vid sidan av vägen.

– Kommunen ska åka dit och titta på den, säger Jan Möllerfält.

Polis, ambulans och räddningstjänst åkte till platsen men om olyckan orsakade några personskador kan Jan Möllerfält inte svara på. Enligt polisen finns ingen misstanke om brott och olyckan ska enligt Trafikverket haft liten påverkan på framkomligheten och trafiken.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!