Uppvaknandet i höstas blev abrupt för rektor Hannu Husa på Nyköpings strand utbildningscenter, Restaurangskolan, i Nyköping. Några av skolans elever hade ertappats drogpåverkade.
– Vi fattade ingenting, säger Hannu Husa.
Polis och ungdomsstödjare hjälpte till. Snabbt och resolut kallades till möten med föräldrar, personal och elever med medverkan av polis och socialtjänst. Till det hastigt inkallade föräldramötet kom 50 personer. Samtidigt införde skolan "nolltolerans mot konstiga beteenden" för att snabbare identifiera missbrukande ungdomar eller ungdomar på väg in i riskzonen.
I dag får Restaurangskolan beröm för sitt agerande. De gjorde allt rätt och har haft ett fantastiskt engagemang, säger polisen Maria Ulvenhag.
Med öppenheten tog skolan samtidigt risken att stämplas som knarkskola.
– Det fanns inget val, vi måste göra något, säger Hannu Husa.
Nu lyfts frågan också aktivt på de andra gymnasieskolorna. Förhoppningen är att det inte ska gå att gömma sig på en skola där ingen ser eller bryr sig om att ta tag i problemen.
– Drogproblematiken har funnits i många år. Vi är naiva om vi tror att det inte förekommer droger på vår skola, säger Åsa Ridne, gymnasiechef i Nyköpings kommun.
Gymnasieskolorna i Nyköping och Oxelösund har hittills ingen gemensam strategi för att hantera misstänkt missbruk bland elever.
– Det finns skolor där man inte ens funderar över att ringa hem till föräldrarna, sa Beatrice Hagfalk, ungdomsstödjare i Nyköpings kommun då representanter för skolorna nyligen möttes för att diskutera problemen. Vid mötet framkom också att skolsköterskor och kuratorer i flera fall har problem med att få gehör från sina respektive rektorer när de behöver resurser till förebyggande arbete mot droger.
– Elevhälsan vill jobba men ledningen är inte med hela vägen, säger polisen Maria Ulvenhag.
Både polis, skolpersonal och socialtjänst upplever att ungdomar blivit mer liberala mot droger och att det finns en allmänt spridd uppfattning att cannabis är ofarligt.
Enligt centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning, CAN, har cannabismissbruket bland gymnasister ökat med några procentenheter de senaste åren.
– Ökningen är inte alls i den nivå som ibland framställs i medierna. Det blir skevt om man sprider en bild att var och varannan gymnasist går hem och tänder på, säger direktör Håkan Leifman vid CAN.
Han anser att uppblåsta larmrapporter om ett ökande cannabismissbruk kan få oönskade effekter.
– Om folk tror att det är så utbrett kan de tro att politiken och insatserna är helt verkningslösa. Då kanske de tänker att man ska legalisera cannabis, säger Håkan Leifman.