Under dagen har många personer hört av sig och pratat om fredagskvällens händelser. Då kastade flera personer sten mot en polisbil när patrullen stod och pratade med nattvandrarna. En av bilens rutor krossades. När patrullen tog upp jakten på stenkastarna blev de attackerade på nytt, det ska då ha varit flaskor och andra föremål som kom flygande ovanifrån, från hus i området.
– Jag var inte ute igår kväll men jag kommer att gå med i kväll ( läs lördag). Vi samlas mittemot Brandkärrsskolans matsal klockan 20, säger Marco Venegas.
Han tror att det var stökigt i området redan under torsdagen.
– Jag blev själv stoppad och kontrollerad då jag körde där vid midnatt.
Venegas säger att det ofta blir turbulent tiden runt skolstarten.
– Jag har hört av ungdomar att poliser körde in på gårdarna. Sånt kan provocera. Ungdomar reagerar känslomässigt och tror att det är riktat mot dem.
Är du orolig för utvecklingen i Brandkärr?
– Jag är orolig att det blir svårt för det goda krafterna att arbeta på ett vettigt och bra sätt. Vi måste begränsa den marginella grupp som ägnar sig åt kriminalitet.
Venegas säger att det var mellan 20 och 30 vuxna som nattvandrade på fredagskvällen. Enligt hans uppgifter var det så många som ett hundratal ungdomar ute.
– Men alla kastade förstås inte sten.
Det finns i nuläget ingen utpekad person som är misstänkt för brott efter stenkastningen. Ingen av de poliser som utsattes ska ha kommit till fysisk skada.